Bërja e iPhone 12 Pro kushton vetëm 400 euro

Diskutimi i përjetshëm nëse iPhone Ia vlen sa kushton, ose kushton sa ia vlen, quajeni atë që dëshironi. Shumë haters Ata shpesh janë të shpejtë për të thënë se iPhone është mbivlerësuar dhe se terminalet e tjerë ofrojnë raport më të mirë hardware-çmim, kështu që ata akuzojnë përdoruesit e Apple për pagimin e kostove shtesë.

Përveç asaj epërsie morale për të vendosur nëse dikush është budalla, bazuar në mënyrën se si investojnë paratë e tyre, ne mund të hedhim një vështrim se sa kushton me të vërtetë hardueri që monton një terminal. Kostoja e materialeve të iPhone 12 Pro të ri është rreth 400 euro dhe Apple e shet atë për mbi 1.100 €, a mendoni se është e drejtë?

Goesshtë e vetëkuptueshme që kostoja e pajisjes nuk është e vetmja që nënkupton një terminal të këtyre karakteristikave, ne gjithashtu duhet të flasim për transportin, logjistikën, marketingun, dyqanet ... Ka shumë kosto që lidhen me një produkt të këtyre karakteristikave, por ne do ta shpjegojmë atë.

 • Ekrani OLED: 70 dollarë
 • Modemi Qualcomm X5 55G: 90 dollarë
 • Procesori A14 Bionic: 40 dollarë
 • RAM: 12,80 dollarë
 • Magazinimi: 19,20 dollarë
 • Sensorët e kamerës: Rreth 7,50 dollarë

Në teori dhe sipas Niki, kostoja totale e pajisjes së mbledhur nga iPhone 12 Pro është rreth 406 dollarë, të cilat ne kemi vendosur t'i mbledhim rreth katërqind euro (po, ne tashmë e dimë që nuk është kursi real i këmbimit për momentin ... )

Sido që të jetë, çmimi trefishohet sapo të arrijë në pikën e shitjes. Pavarësisht nga gjithçka, kohët e fundit kanë dalë lajmet në lidhje me shqetësimin e investitorëve të Apple sepse kompania ka ulur fitimin neto të secilit terminal në mënyrë që të "rregullojë çmimet".

Ndërkohë, iPhone 12 Mini dhe iPhone 12 fitojnë numra të plotë në mënyrë që të ofrojnë një vëllim të madh të shitjeve, por ... A është vërtet për një sensor më shumë, çelik dhe disa RAM, a rritet çmimi 300 € midis versionit standard dhe Pro?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   tymuese dijo

  Të gjitha vitet e njëjta. Pin për ju se nuk do të keni shitur asgjë ose nuk keni paguar një rrogë në jetën tuaj! Që kompanitë duhet të fitojnë para, është qëllimi i tyre. Ashtu si kompania juaj duhet të fitojë para për të vazhduar të paguajë pagën tuaj dhe t'i lejojë vetes luksin e të shkruarit çfarë të doni

 2.   Franco dijo

  Unë mendoj se të flasësh për vlerën specifike të përbërësve të një celulari është diçka serioze, pasi që pas çdo produkti teknologjik, ka shumë orë zhvillimi, inxhinieri, dizajni (si i vetë produktit ashtu edhe i paketimit, aksesorëve), për të mos përmendur patentat që duhet të paguhen për përdorimin e teknologjisë së palëve të treta, të tilla si Bluethoot, çertifikatat dhe shumë të tjera.
  Unë mendoj se për të njohur vlerën reale të celularit, të gjitha këto vlera duhet të përfshihen, në mënyrë që të kemi me të vërtetë një nocion më të saktë.
  Dhe meqë po flasim për kostot, ndryshimi prej 300 € midis një terminali normal dhe pro jepet nga orari i punës i makinerisë precize (torno CNC për metal) krahasuar me injeksionin plastik, ndër shumë gjëra. Dhe jo vetëm një sensor më shumë.

  Duhet të shihni gjithçka që përfshin një produkt dhe jo vetëm vlerën e pjesëve të tij

 3.   Dani dijo

  Nëse çmimi për njësi hiqet, ajo del 400 €, ajo që duhet të merret është çmimi përfundimtar që mbetet për copë kur vendosni porosi për miliona copë. Unë mendoj se çmimi është shumë nën 400 €.