Bashkimi Evropian do të propozojë një karikues të përbashkët për të gjithë telefonat inteligjentë, duke injoruar ankesat e Apple

Një nga problemet më të rëndësishme sot është mbaron bateriaDo të shihni njerëz të lidhur në çdo prizë në rrugë apo edhe në platformat e metrosë, priza që as nuk duhen përdorur ... Dhe ne nuk mund të jetojmë pa pajisje mobile. Dhe në lidhje me këtë ne jemi përballur me dilemën e transportuesve. Jo të gjithë përdorin iPhone, por çfarë nëse të gjithë do të kishim të njëjtin karikues? jeta jonë do të ishte më komode. Kjo ka qenë gjithmonë në planet e Bashkimit Evropian, karikuesi universal, dhe duket se ato po shkojnë përpara pavarësisht kritikave nga Apple. Vazhdoni të lexoni se ne ju tregojmë të gjitha detajet.

Arsyeja për këtë për Bashkimin Evropian është reduktimin e mbeturinave elektronikeNëse të gjithë përdorim të njëjtin karikues nuk do të kishim nevojë për të rinj, ka kuptim ... Por ju e dini që Apple nuk është shumë qesharake për këtë, dhe strategjia e saj për të zvogëluar mbeturinat elektronike është të eliminojë ngarkuesit që u "dhanë" me produktet e saj, diçka që nga rruga kanë bërë edhe prodhues të tjerë. Bashkimi Evropian vazhdon me planet e tij dhe duket se në shtator do të propozojë këtë legjislacion standardizimi për karikuesit universal.

Në një farë mënyre ne tashmë kemi një karikues universal, dhe është se gjithnjë e më shumë pajisje që lejojnë karikimin pa tel, dhe Standardi Qi është bërë universalMe Por po, Bashkimi Evropian ka të drejtë, do të ishte ideale që të gjithë prodhuesit të përdorin të njëjtin lloj karikuesi, është një masë ekologjike dhe nëse goja e Apple është e plotë duke folur për ambientalizmin, duhet të miratojë një formë të karikimit përmes USB-C që do të ishte vërtet universale. Dhe gjithashtu mbani në mend se iPad Pro tashmë përfshin portën USB-C kështu që kalimi nuk do të ishte i vështirëMe Dhe ju, çfarë mendoni për gjithë këtë polemikë në lidhje me karikuesit universal? A duhet që Apple të përdorë të njëjtat porte si konkurrenca?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.