BE do të hetojë Siri, Alexa dhe Asistentin e Google

Autoritetet e konkurrencës të Bashkimit Evropian kanë iniciuar një hetim mbi asistentë të ndryshëm virtualë. Siri, Alexa dhe Google Assistant janë nën vëzhgim në Evropë nëse kompanitë po thyejnë rregullat e antitrustit.

Sipas Reuters, Bashkimi Evropian do të niste një hetim që prek drejtpërdrejt kompanitë e mëdha të teknologjisë, duke përfshirë Apple, Amazon dhe Google, për të cilat ata do të kishin kontaktuar tashmë më shumë se 400 kompani me qëllim që të ishin në gjendje të vlerësonin nëse këta gjigantë do të ishin kryerjen e aktiviteteve që shkelin rregulloret e antitrustit. Margrethe Vestager, Komisionerja Evropiane për Konkurrencën, e ka siguruar këtë ata duan të dërgojnë një mesazh te kompanitë si Apple dhe Amazon që të jenë të vetëdijshëm se organet rregullatore po i shikojnë ato. Sipas komisionerit, objektivi është ndërveprimi për ta bërë tregun të arritshëm për të gjithë. Objektivi i hetimit do të ishte të sigurojë që kompanitë të mos përdorin kontrollin që kanë mbi të dhënat e përdoruesve për të përfituar nga rivalët e tyre ose për të fituar një pjesë të tregut.

Gjithnjë e më shumë hetime zbatohen për kompanitë e mëdha të teknologjisë, gjë që qëndron pas disa ndryshimeve që po shohim në politikat e këtyre kompanive. Apple ka hapur shërbimet e saj për palët e treta, diçka e pamendueshme disa vjet më parë. Shembulli i fundit i kësaj është që HomePod tashmë mund të përdoret me Spotify si shërbimi muzikor i paracaktuar nga lëshimi i iOS 14. Apple gjithashtu është bashkuar me kompani të tjera, të tilla si Samsung dhe Amazon, për të krijuar një standard të hapur për automatizimin e shtëpisë. . Do të jetë mjaft interesante të dimë rezultatin e këtij hetimi të Bashkimit Evropian, dhe mbi të gjitha, ndryshimet që mund të arrijnë tek përdoruesit në lidhje me ndërveprimin e sistemeve të ndryshme, të cilat do të përfitojnë të gjithë ne.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.