Corona Datenspende, aplikacioni gjerman për të luftuar koronavirusin

Kurora Datenspende

Shumica e vendeve të goditura më shumë nga pandemia Covid-19 janë duke investuar përpjekje dhe para për të luftuar virusin. Në Gjermani (si në shumë vende të tjera) ata kanë nisur aplikimin e tyre për pajisje të lëvizshme dhe orë inteligjente që lejon përdoruesit që përdorin këto iPhone, Apple Watch ose gjurmues të aktivitetit fizik siç janë lidhjet e dorës Fitbit të ndajnë të dhëna për simptomat e koronavirusit dhe kësaj forme raportoni përhapjen të pandemisë në vend.

Ky aplikacion i krijuar nga Instituti Robert Koch, quhet Corona Datenspende dhe ajo që bën është mbledhja e informacionit të përdoruesit për ta ndarë atë dhe për të luftuar përhapjen e virusit. Aplikimi është krejtësisht falas dhe një nga funksionet e rëndësishme për të luftuar sëmundjen është lokalizimi i njerëzve të infektuar, kështu që aplikacioni regjistron moshën dhe peshën e tyre me kod postar.

Me këto të dhëna është e mundur të gjurmohet në mënyrë të përsosur vendndodhja por përveç këtyre të dhënave nevojiten më shumë informacione dhe prandaj lejon gjithashtu pranimi paraprak i përdoruesit gjurmoni ndryshimet në veprimtarinë dhe zakonet e gjumit, rrahjet e zemrës dhe temperaturën e trupit.

Dirk Brockman, një nga ekspertët epidemiologjikë të RKI shpjegoi për mediat se ata shpresojnë të arrijnë 100.00 njerëz, por me rreth 10.000 do të ishte më se e mjaftueshme për të pasur "nën kontroll" epideminë. Logjikisht, sa më shumë njerëz të regjistrohen në aplikacion, aq më mirë, por kjo varet nga njerëzit. Sipas mediave të njohura të Reuters, Gjermania ka numrin e katërt më të lartë të rasteve të konfirmuara COVID-19 pas Shteteve të Bashkuara, Spanjës dhe Italisë. Nga ana tjetër, është një nga vendet me më pak vdekje nga kjo sëmundje kështu që ata po bëjnë diçka atje, ne nuk do të hyjmë në detaje që vërtet nuk i dimë. Të gjitha vendet, përfshirë Spanjën, po marrin masat që ata i konsiderojnë të përshtatshme për të luftuar këtë koronavirus dhe aplikacionet si kjo Corona Datenspende e nisur në Gjermani janë interesante për ta luftuar atë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.