Menaxheri i Infrastrukturës ICloud lë Kompaninë

Edhe pse Apple është një nga kompanitë ku shumë njerëz dëshirojnë të punojnë, jo të gjithë punonjësit që janë pjesë e kompanisë do të vazhdojnë të jenë pjesë e saj. Sipas CNBC, ekzekutivi përgjegjës për infrastrukturën iCloud ka vendosur të largohet nga kompania. Erick Bilingsley ishte Drejtor i Operacioneve të Shërbimeve të Internetit dhe ishte i ngarkuar me mbikëqyrjen e një pjese të madhe të pjesës së prapme të iCloud, kjo është, pjesa që përpunon të gjitha kërkesat e bëra tek serverat, pjesa më komplekse në krijimin e softverit.

Erick erdhi në Apple 4 vjet më parë, pasi kishte kaluar përmes eBay dhe Google. Patrick Gates do të jetë i ngarkuar me zëvendësimin e Erick, i cili deri më tani ishte përgjegjës për infrastrukturën e shërbimit siç është Siri. Sipas CNBC, infrastruktura e të dhënave është një dhimbje koke e vazhdueshme për Apple dhe ata shohin në Gates një zgjidhje më se të mundshme për të qenë në gjendje të drejtojnë anijen. Aktualisht Apple mbështetet në Shërbimet Ueb Amazon dhe Microsoft Azure për prapavijën, por ky ndryshim mund të sugjerojë që Apple të largohet nga këto shërbime dhe kështu të përqendrohet në projektin e vet të "McQueen" të prapambetur.

Lajmi i parë në lidhje me projektin McQueen u botua vitin e kaluar, një projekt në të cilin Apple po punon për të krijuar back-end të saj në mënyrë që të mund të zvogëloni varësinë tuaj si nga Amazon ashtu edhe nga Microsoft. Lajme të tjera në lidhje me këtë projekt deklaruan se Apple ishte duke punuar në gjashtë projekte të ngjashme të infrastrukturës dhe po priste të vendoste cilin të mbante.

Si zakonisht, Apple nuk ka bërë ndonjë deklaratë në lidhje me largimin e Eric, por gjithçka duket se tregon se largimi i Apple është për shkak të problemeve operative ose të implementimit me serverat iCloud dhe projektin McQueen, kështu që ka të ngjarë që ai të jetë pushuar nga puna.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.