Apple patenton një sensor të dritës së ambientit të integruar në ekranin e iPhone

iPhone7

Zyra e Patentave e Shteteve të Bashkuara i ka dhënë Apple një tjetër patentë që mund të ndihmojë kompaninë të krijojë një ekran pa kornizë për iPhone të brezit të ardhshëm. Patenta e re përshkruan disa pajisje elektronike me sensorë të dritës të integruar në ekran, dhe i referohet posaçërisht metodave me të cilat kompania mund të vendosni sensorin e dritës së ambientit iPhone nën ekran, në vend se pranë tij në bezelin e iPhone.

Në patentë, ka disa cilësime përmes të cilave Apple mund të drejtojë teknologjinë. Së pari ai shfaq sensorët e dritës, të cilët ndihmojnë iPhone të zbulojë dritën e ambientit në një dhomë ose jashtë, të ndërtuar direkt mbi shtresën e ndjeshme në prekje të ekranit (figura 6), ndërsa një tjetër ka sensorin të pozicionuar në buzë të ekranit. të shtresës së ndjeshme në prekje pa e kaluar atë (Figura 9). Patenta tregon se metodat e ekzekutimit të kësaj teknologjie nuk janë të kufizuara vetëm në sensorë të dritës, por mund të përdoret për një sensor afërsie ose ndonjë sensor tjetër.

patentë-sensor-dritë-ambient

Në një pajisje tipike, një sensor i dritës lëviz anash nga një rajon i ekranit përgjatë faqes së përparme të pajisjes. Prandaj, hapësira shtesë sigurohet në pajisjet e zakonshme në pjesën e sipërme, të poshtme ose në anën e zonës aktive të ekranit për të akomoduar sensorin e dritës. Kjo mund të rezultojë në një rritje të padëshirueshme të madhësisë dhe peshës së pajisjes, nëse nuk tregohet kujdes, ekranet mund të jenë të mëdha ose korniza shumë të mëdha mund të rrethohen. Kështu që, do të ishte e dëshirueshme të ishte në gjendje të siguronte pajisje më të mira me sensorë të dritës të integruar në ekranet.

Në fakt, kjo mund të nënkuptojë se një iPhone i ardhshëm mund të heqë me sukses kornizat gjeneroni dhe merrni një ekran buzë më buzë, por jo të gjitha pjesët e ekranit do të ishin interaktive.

Javën e kaluar, Apple iu dha një tjetër sugjerim për patentë në teknologjinë e ardhshme iPhone që mund të integronte një sensor të gjurmës së gishtit direkt në ekranin e një pajisjeje, në vend që të kërkonte një komponent të veçantë dhe të zinte hapësirë ​​nën ekran. IPhone dhe iPad. Me këto dy patenta, Apple ngadalë po zbulon mënyra për të hequr kornizën nga fundi i një iPhone (Butoni Home / Touch ID) dhe pjesa e sipërme (sensori i dritës).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.