Epika nuk është e kënaqur me fjalinë dhe paraqet tërheqjen e saj

Kupa FreeFortnite

Epic nuk është aspak e kënaqur me vendimin e lëshuar në një nga paditë e saj të shumta kundër Apple për "rastin Fortnite" dhe sapo konfirmoi atë që të gjithë prisnim: apeloni dënimin.

Larg nga sa shumë janë përpjekur të përqëndrojnë fjalinë e çështjes "EPIC vs Apple" duke folur për goditje ndaj kompanisë Cupertino, realiteti është se është thjesht një ndryshim i vogël nëse marrim parasysh gjithçka që EPIC po kërkonte. Apple ka fituar në të gjithë, përveç një pjese të provës (9 nga 10). Sipas gjykatësit dhe dënimit të saj, Apple nuk është një monopol, nuk e detyron atë të ripranojë Fortnite në App Store, as nuk e detyron Apple të rivendosë llogarinë e zhvilluesit EPIC, as nuk e detyron atë të zvogëlojë komisionin që ngarkon në App Store të saj, dhe Apple nuk do të duhet të mbështesë dyqanet e tjera të aplikacioneve në sistemin e tij. E tëra që Apple do të duhet të bëjë është të lejojë zhvilluesit të lidhen me sistemet e tjera të pagesave jashtë App Store. Kjo masë nuk është për shijen e Apple, por është dëmi minimal i pritur dhe sipas shumë zhvilluesve, një hap i madh për ta.

EPIC nuk është i kënaqur me këtë vendim të gjyqtarit, siç tregon Tim Sweeney në llogarinë e tij në Twitter. Në fakt, kompania tashmë ka njoftuar apelimin e saj ndaj dënimit. Clearshtë e qartë se EPIC nuk është e mjaftueshme që shumë zhvillues të përfitojnë nga vendimi, diçka që ka treguar se ajo kujdeset shumë pak, dhe se e vetmja gjë që ajo dëshiron në gjithë këtë luftë ishte të merrte më shumë përfitime për veten e saj, siç është logjike në çdo kompani. Nuk ka Robin Hoods këtu që duan të vjedhin nga të pasurit për t'u dhënë të varfërve, vetëm të pasur që duan të bëhen më të pasur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.