Përditësimet e Facebook me mbështetjen për multitasking

Facebook

Facebook, si një rrjet i mirë shoqëror me vlerë të kripës së tij, dëshiron që përdoruesit e tij ta bëjnë këtë kaloni sa më shumë kohë në aplikacion, pa e lënë atë, në mënyrë që të përqendrojë më shumë reklama bazuar në të dhënat që mbledh çdo ditë nga të gjithë përdoruesit e këtij rrjeti social që, pavarësisht skandaleve të privatësisë, vazhdon të bëjë atë që dëshiron.

Me iOS 9 mbërritja e multitasking arriti, një funksion që na lejoi të hapim dy aplikacione të ndryshme në ekranin e ndarë në ekranin tonë iPad. U deshën gati 5 vjet që rrjeti social i Mark Zuckerberg të zbatonte këtë veçori në aplikacionin e tij iOS.

Facebook

Me iOS 13, Apple u dha zhvilluesve më shumë liri duke i lejuar ata të përdorin dy dritare të të njëjtit aplikacion përmes funksionit Split View për iPadOS. Tani që Apple ka zgjeruar aftësitë e funksionit Split View, duket se Facebook nuk ka pasur zgjidhje tjetër përveç se të ofrojë mbështetje për këtë veçori, ne nuk e dimë nëse nga turpi apo për të mos vazhduar të bëj budalla.

Por gjëja më kurioze nga të gjitha është se ky funksion ka arritur në aplikim direkt, pa këtë funksion paraqiten në shënimet e aplikimit. Rastësisht, pas instalimit të versionit 269 të aplikacionit, aplikacioni Facebook tani është në përputhje jo vetëm me funksionin Split View, por edhe me funksionin Slide Over, një funksion që na lejon të kalojmë shpejt midis aplikacioneve që janë të hapura në sfond.

Tani për tani, dhe ndoshta për disa vjet, Facebook nuk do të ketë qëllimin më të vogël për të shtuar mbështetjen e miut, aq më pak duke lejuar mundësinë e hapjes së dy dritareve të të njëjtit aplikacion, tërheqjen dhe hedhjen e përmbajtjes së Facebook në një aplikacion tjetër ... Numri i versionit 269 Aktualisht në dispozicion në App Store kërkon iOS 10 ose më të lartë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.