FBI nuk mund të trajtojë 6.900 telefona të koduar në vitin 2017

FBI vs. Manzana

Duket se lufta midis Apple dhe FBI nuk ka mbaruar fare. Organizata e Amerikës së Veriut nuk duket se është larg nga ndërprerja e përpjekjes së saj për të qenë në gjendje të hyjë në telefonat tanë lehtë dhe shpejt celularët që shkelin privatësinë tonë.

Të dhënat e fundit të FBI flasin për deri në 6.900 pajisje të koduara të koduara në të cilat nuk ishin në gjendje të aksesonin gjatë vitit 2017. Padyshim që të gjitha këto pajisje gjoja janë terminale të përfshira në kryerjen e krimeve të ndryshme.

Me pak fjalë, ne po përballemi me të njëjtën çështje për të cilën kishim biseduar shumë kohë më parë, natyrisht, nuk duket se pritet që kjo histori të përfundojë së shpejti bazuar në deklaratat. Ata përpiqen të na frikësojnë duke përdorur retorikën e mëposhtme: 

Të them të drejtën, është një problem, një problem real. Ndikimi është brutal në hetimet e trafikimit njerëzor, drogës dhe madje edhe shfrytëzimit të të miturve. Për të mos përmendur, sigurisht, terrorizmin. 

Kështu është Christopher Wray (Drejtori i FBI) dëshiron të na e bëjë të qartë se sa e rrezikshme është privatësia jonë. Sidoqoftë, nuk specifikon sa fajtor është saktësisht telefoni në faktin se krimet kryhen duke përdorur ato. Kurioz të paktën në një vend ku armët lejohen kudo dhe pothuajse pa asnjë lloj kufizimi.

Mekanizmat e kriptimit që gjithnjë e më shumë pajisje po aplikojnë në sistemet e tyre operative po e bëjnë shumë të vështirë për FBI dhe kompaninë izraelite që ata zakonisht marrin me qira për t'i zhbllokuar ato. Me sa duket ata shënojnë si fajtor precedentin e iPhone 5c të përfshirë në sulmet e San Bernardino që Apple refuzoi prerë për të zhbllokuar për një vit të tërë. Ndërkohë, grupet kryesore të FBI-së vazhdojnë të pretendojnë se kanë miratimin e qeverisë për të detyruar kompanitë të japin privatësinë tuaj për sistemet e sigurisë. 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Sergio Rivas dijo

  Apple nuk i dorëzohet FBI-së, është shumë e qartë që privatësia është privatësi për të gjithë dhe jo sepse FBI mund të bëjë atë që dëshiron me atë privatësi, mendoj se është e drejtë që ata e marrin aq seriozisht.

 2.   ElArcanjel dijo

  Sa e çarë që ju jeni të dy Sergio RIVAS dhe Miguel HERNANDEZ ... Le të shohim nëse do të dukej mirë nëse babai juaj vdiq (për të dhënë një shembull dhe pa qëllim për të ofenduar) nga një akt terrorist, nga një mbidozë ose me dhunë mënyra e vetme për të gjetur dhe marrë prova, qoftë informacioni që përmban një iPhone ...
  Jam i sigurt që mendimet tuaja ose mënyra e të shkruarit të një artikulli do të ndryshonte shumë ...