Funksioni Intercom i HomePod mund të arrijë edhe AirPods

Apple patenton një funksion Intercom për AirPods

Apple Watch ka aplikacionin Radio dore marrëse dhënëse për të kontaktuar automatikisht kontaktet tuaja. Një tipar i ngjashëm erdhi në HomePods disa muaj më parë. Ky funksion lejoi kontakt midis HomePods të ndryshëm në të njëjtin vend. Mekanizmi është shumë i ngjashëm me interfonët, prandaj mjeti u pagëzua si Ndërkomunikador. Duke ndjekur gjurmët e Apple Watch dhe HomePod ju do të keni të ngjarë Apple sjell funksionin Intercom në AirPods në sajë të një patente të botuar disa ditë më parë nga Zyra e Patentave dhe Markave të SHBA.

Intercom brenda AirPods, një mundësi e mundshme

Një pajisje e komunikimit pa tela krijon komunikimin me zë midis një përdoruesi të mbështetur dhe një pajisje të largët të zgjedhur që mbështet një përdorues tjetër përmes një lidhjeje të rrjetit pa tel ad-hoc pikë-për-pikë. […] Përzgjedhja mund të bazohet në bashkëveprimin e përdoruesit me pajisjen e specifikuar nga një pajisje e veçantë në distancë. Ndërveprimi i përdoruesit mund të përfshijë bashkëveprimin me një paraqitje grafike të pajisjes së veçantë të largët që shfaqet në një ndërfaqe grafike të përdoruesit.

Ky është përshkrimi themelor i patentë 16/908552 e regjistruar nga Apple me Zyrën e Patentave dhe Markave të SHBA. Nën emrin e sistemi i komunikimit pikë për pikë, Big Apple tregon qëndrueshmërinë e funksionit Intercom në kufje të tilla si AirPods.

Patenta tregon se si ka situata në të cilat dy bashkëbisedues kanë probleme kur zhvillojnë një bisedë. Ndonjëherë ka zhurma mjedisore ose për shkak të rrethanave të jashtme këta njerëz duhet të mbajnë një distancë të caktuar të sigurisë. Kjo është arsyeja pse Apple beson në një sistem që lejojnë komunikimin ndërmjet bashkëbiseduesve Në stilin më të pastër Walkie-Talkie të Apple Watch ose HomePod Intercom.

Artikulli i lidhur:
IOS 14.3 beta zbulon dizajnin e AirPods Studio në ikonë

Funksionimi i mjetit do të ishte i thjeshtë dhe ndërfaqja grafike e treguar është e ngjashme me mënyrën e ndarjes së skedarëve në AirDrop. Edhe pse është e vërtetë që Apple kritikon me hollësi sasinë e kohës që ne investojmë për të thirrur një përdorues, është gjithashtu e vërtetë që siguron nevojën për një funksion të tillë në jetën e njerëzve. Megjithatë, ne nuk mund të garantojmë se ky funksion do të arrijë përfundimisht pasi që patentat janë të regjistruara por kurrë nuk mund ta shohin dritën e diellit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.