Google heq dorë nga reklamat flash

çinstaloj-adobe-flash

Viti i kaluar ishte më i keqi për Flash. Në vitin 2015, aq shumë dobësi u zbuluan në sistemin e krijuar nga Adobe që kompania u detyrua të bëjë rekomandojmë që përdoruesit ta çinstalojnë atë nga kompjuterët e tyre. Ajo ditë ishte fillimi i fundit për teknologjinë Flash web.

Blici është karakterizuar gjithmonë nga bëhu një vjedhës i tmerrshëm i malware për shkak të të gjitha dobësive që u gjetën çdo muaj dhe që Adobe nuk i rregulloi mjaft. Kur e kisha zgjidhur një, u shfaq shpejt një tjetër. Përveç kësaj, arritja dhe standardizimi pasues i HTML5 për krijimin e faqes në internet, përfundoi duke i dhënë asaj hapësirën që i mungonte.

Google, përmes platformave të saj për të kontraktuar reklama, na ofron disa mundësi për të krijuar reklama. Nga njëra anë kemi reklamat tipike me tekst të thjeshtë që shfaqen në motorin e kërkimit dhe nga ana tjetër kemi reklamat e pasura që na tregojnë video ose animacione të shkurtra. Këto të fundit janë krijuar duke përdorur teknologjinë Flash, kështu që kërkohet në kompjuterët ose pajisjet që duan ta riprodhojnë atë.

Por duke parë atë që shihet, Google do të vazhdojë të pranojë dhe lejojë modifikimin e reklamave të këtij lloji deri në 30 qershorin e ardhshëm. Që nga ajo datë, këto lloje reklamash nuk do të lejohen më në platformën tuaj Adwords ose DCDM. Por që nga 2 janari i ardhshëm, të gjitha këto njoftime do të ndalojë së shfaquri në të gjitha platformat tuaja. Çdo reklamë e këtij lloji do të hiqet. Prej disa muajsh, Google u ka ofruar reklamuesve aftësinë për të kthyer reklama të krijuara nga Flash në HTML 5.

Aktualisht shfletuesi i kompanisë Chrome po bllokon këtë lloj reklamash si parazgjedhje që nga shtatori i kaluar. Firefox nga ana e saj ka eleminuar drejtpërdrejt çdo mbështetje për këtë teknologji, megjithëse mund ta aktivizojmë dhe nuk na duhet. Edhe Adobe ka ndryshuar emrin e aplikacionit të përdorur për të krijuar këtë lloj përmbajtje në mënyrë që të përpiqet të distancohet nga murtaja që ka shkaktuar kjo teknologji.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Jaranor dijo

    Tani e gjithë administrata shtetërore është jashtë.