Google do të paguajë 3.000 milion për të qenë motor kërkimi iOS

Edhe pse disa përdorues mund të mos e besojnë atë, realiteti është mjaft logjik, Apple dhe Google janë larg nga kompanitë armike përkundër asaj që Steve Jobs donte ta bënte të tingëllojë. Të dy kompanitë sa herë që shtrëngojnë duart janë në gjendje të ofrojnë rezultate spektakolare financiare dhe natyrisht, ky është një avantazh i rëndësishëm për përdoruesit në të gjithë botën.

Siç e dini të gjithë, motori i parazgjedhur i kërkimit në Safari është Google, edhe pse ne mund të konfigurojmë të tjerët si Yahoo dhe madje edhe DuckDuck Go. Sidoqoftë… A është falas të jesh motori i parazgjedhur i kërkimit në iOS? Realiteti është se jo, dhe Google mund të kushtojë rreth 3.000 miliardë dollarë biznesi.

Sipas informacionit të fundit të ndarë nga Insider biznesit kjo mund të jetë shuma që kompania e Mos u bëj i keq do të ishin të gatshëm të paguanin për ta bërë më të lehtë për përdoruesit e Apple që të përdorin shfletuesin e tyre. Pavarësisht nga fakti që shumë prej nesh do të vazhdojnë të përdorin Google pavarësisht nëse është i paracaktuar ose ne e konfigurojmë atë, në fakt ne madje do ta përfundonim duke e bërë atë faqen tonë kryesore ... apo jo?

Nëse kostot e marrjes së trafikut rriten, është normale që edhe kompania që i ble ato të rritet. Tani është koha për të bërë një seri ndryshimesh në këtë lloj biznesi, dhe qartë në tregun e telefonisë mobile Apple ka një pozicion shumë të mirë.

E gjithë kjo vetëm tre vjet pasi Google pagoi vetëm 1.000 miliard dollarë për kompaninë Cupertino për të qenë motori juaj i paracaktuar i kërkimit. Veryshtë shumë e qartë që Google fiton diçka duke u ofruar përdoruesve të iOS këto lehtësira, prandaj mos u habisni kur pasi të kërkoni për një udhëtim të caktuar përmes reklamave të Google mos pushoni së shfaquri duke ju ofruar një udhëtim fantastik me një çmim spektakolar. Marrëveshja e nëntë midis Google dhe Apple ku të dy përfitojnë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Keko dijo

  Por kjo dihet përgjithmonë, vitin e kaluar doli një lajm i ngjashëm me këtë.

 2.   Rubén dijo

  https://www.actualidadiphone.com/search/Google+pagar+buscador+iOS

  Lajmet e përsëritura 3 herë. Çfarë po bën me njëri-tjetrin?