Google Maps rinovon modelin e saj

 

Një tjetër gjigand i teknologjisë, Google, sapo shpalli një rinovim gjithëpërfshirës i vizualizimit në aplikacionin tuaj të navigimit. Një pamje e re për Google Maps që përmban një skemë ngjyrash të azhurnuar dhe ikona të reja.

Padyshim, një vizion i ri që do të rifreskojë imazhin për përdoruesin dhe synon t’i bëjë gjërat më të lehta gjatë përdorimit.

Së pari, ata kanë hartat e azhurnuara të makinës, navigimit, trafikut dhe eksplorimit për të nxjerrë në pah më mirë informacionin më të rëndësishëm për secilën përvojë (mendoni pikat e karburantit për lundrim, stacionet e trenit për tranzit, etj.). Një azhurnim është kryer gjithashtu në skema e ngjyrave dhe janë shtuar ikona të reja për të ndihmuar në identifikimin shpejt se çfarë lloji të pikës së interesit jeni duke kërkuar ose keni përpara. Vendet si një kafene, kishë, muze ose spital do të kenë një ngjyrë dhe ikonë të caktuar, kështu që ai lloj destinacioni do të jetë më i lehtë për t'u gjetur në hartë. Për shembull, nëse jeni në një lagje të re dhe po kërkoni një dyqan kafeje, mund të hapni hartën për të gjetur ikonën më të afërt portokalli (e cila është ngjyra që u caktua në ridizajnimin e aplikacionit për vendet e ushqimit dhe pijeve).

Google thotë se ndryshimet do të hapen gjatë disa javëve të ardhshme brenda të gjitha produktet e kompanisë që përfshijnë ndërveprimin me Maps. Pas kësaj, dizajni do të arrijë tek aplikacionet, faqet e internetit dhe përvojat e ofruara përmes Google Maps API.

Aplikacioni Google Maps është një nga më të rëndësishmit në skenë, nëse jo më shumë. Google Maps është një server i aplikacioneve të hartave në internet në pronësi të Alphabet Inc. Ai ofron imazhe të hartave të lëvizshme, si dhe foto satelitore të botës dhe madje edhe itinerarin midis vendndodhjeve ose imazheve të ndryshme në nivelin e rrugës me Google Street View


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.