IPhone SE e çon Apple të thyejë përsëri rekordin e vet

Dyqani i Apple Hong Kon

Apple ka njoftuar të dhënat e saj fiskale për tremujorin e tretë të vitit 2020, më të prekurit nga pandemia COVID-19 dhe ka befasuar duke mposhtur rekordin e tij dhe madje duke përmirësuar shifrat për Q2 2020, diçka e paparë.

Tremujori i tretë fiskal, i cili zgjat nga Prilli deri në Qershor të vitit, është zakonisht më i dobëti për Apple për sa i përket të ardhurave, por këtë vit nuk ka qenë. Kur të gjithë prisnin shifra të këqija ekonomike nga pandemia e shkaktuar nga Coronavirus, Apple ka njoftuar të ardhura rekord (59,685 milion dollarë), me rritjen e të ardhurave në të gjitha sektorët dhe në të gjithë botën. Shitjet e shkëlqyera të iPad dhe Mac, rritja e sektorit të Shërbimeve dhe iPhone SE i ri janë faktorët kryesorë.

Pandemia ka detyruar shumë njerëz të blejnë iPad dhe Mac të rinj. Telekomunikimi dhe klasat në internet kanë detyruar shumë familje të investojnë në kompjutera dhe tableta të reja, dhe produktet e Apple kanë përfituar shumë nga kjo. Në fakt, të ardhurat nga iPhone kanë zënë më pak se 45% të të ardhurave totale, diçka e pamendueshme jo shumë kohë më parë.

Shërbimet kanë gjeneruar 13,200 milion dollarë, dhe sipas Tim Cook, gjatë këtyre tre muajve janë marrë më shumë se 35 milion përdorues të rinj të paguar. Apple Watch është rritur në shitje, megjithëse me një ritëm më të ngadaltë, por 70% e blerësve të orëve inteligjente Apple nuk zotëronin një Apple Watch më parë. Gjithashtu blerës të një Mac ose një iPad janë 50% përdorues të rinj.

Apple ka njoftuar më tej se ndan aksionet e kompanisë (4: 1), në mënyrë që të ketë katër herë më shumë aksione, secila aksion kushton katër herë më pak, gjë që i bën ato më të arritshme për blerësit e pakicave.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.