iPhone SE i ri ka më shumë autonomi se paraardhësi i tij

Apple pretendon se iPhone SE i ri ka një autonomi më e madhe krahasuar me modelin e mëparshëm. Ai ia atribuon këtë faktit se procesori i iPhone SE të ri është më efikas se ai i mëparshmi. Por unë mendoj se duhet të ketë diçka më shumë.

Ka shumë të ngjarë që bateria të jetë disi më e madhe, për të marrë jetëgjatësinë më të gjatë të baterisë që thotë kompania. Do të shohim sapo një njësi të bjerë në duart e miqve tanë në iFixit...

Dje pasdite, Tim Cook dhe ekipi i tij na tregoi risitë e kësaj pranvere, edhe një herë virtualisht, të regjistruara paraprakisht, si çdo reklamë e El Corte Inglés në fushatën e saj pranverore. Dhe një nga risitë ishte ajo e gjeneratës së re të iPhone SE.

iPhone i ri i nivelit fillestar të kompanisë është padyshim një Seat Ibiza me një motor Ferrari. Një "trup" bazë, me butonin e tij të fillimit, por me një të tërë A15 Bionic “nën kapuç”, që e bën të shpejtë me çdo aplikim, sado i rëndë.

Por kur bëhet fjalë për vlerësimin e konsumit, nuk mund të bëjmë më shëmbëlltyrën e makinave. Ndërsa motori i një Ferrari shpenzon benzinë ​​si një gjë e keqe, procesorët po bëhen më të fuqishëm dhe efikas. Dhe falë atij efikasiteti të A15 Bionic, Apple siguron që të rejat iPhone SE Ka shumë më tepër autonomi se paraardhësi i tij.

Dy orë të tjera duke luajtur video

Në Cupertino sigurojnë se gjenerata e re e iPhone SE ka autonomi më të madhe në krahasim me të mëparshmin, falë efikasitetit të A15 Bionic. Ata thonë se modeli i ri mund të zgjasë deri në dy orë të tjera, si me riprodhimin e videove të ruajtura ashtu edhe me riprodhimin e videos me transmetim, për një total prej 15 orësh në fillim dhe 10 orë në linjë. Riprodhimi i audios është kërcimi më domethënës, me një rritje prej 10 orësh të tjera, duke ofruar deri në 50 orë riprodhim.

E vërteta është se më duket se kjo është vetëm falë efikasitetit të procesorit, dhe më shumë nëse marrim parasysh se Modem 5G konsumon më shumë energji se 4G e modelit të mëparshëm. Pra, është e mundur që bateria të jetë disi më e madhe se ajo e paraardhësit të saj. Siç thashë në fillim, sapo një njësi të arrijë në punëtorinë e iFixit, ne do të sqarojmë çdo dyshim.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.