Njoftimet për iOS 16: Udhëzuesi përfundimtar i përdorimit

Lock Screen nuk është i vetmi protagonist me ardhjen e iOS 16, dhe është se Qendra e Njoftimeve dhe mënyra se si ne ndërveprojmë me të është rifreskuar me versionin më të fundit të iOS.

Të gjitha këto ndryshime shpesh mund të jenë paksa të vështira për t'u kuptuar, kjo është arsyeja pse iPhone News Ne kemi vendosur t'ju sjellim udhëzuesin përfundimtar për të kuptuar dhe personalizuar njoftimet e iOS 16. Në këtë mënyrë do të mund të përfitoni plotësisht nga këto veçori të reja dhe mbi të gjitha të dominoni iPhone-in tuaj sikur të ishit një "Pro" i vërtetë, mos e humbisni!

Si shfaqen ato në Qendrën e Njoftimeve

Siç e dini, në aplikacionin Settings kemi opsionin Njoftime, ku do të gjejmë gjithçka që na nevojitet për të ditur se si funksionojnë dhe do të zbatojmë truket për të cilat po ju tregojmë në këtë udhëzues përfundimtar.

Për këtë kemi seksionin Shfaq si, e cila do të na lejojë të personalizojmë mënyrën e shfaqjes së njoftimeve në Qendrën e Njoftimeve.

akuzë

Ky është një nga opsionet më të diskutueshme me ardhjen e iOS 16, dhe shumë përdorues kanë parë se si opsioni Count shfaqet si cilësim automatik.

Me këtë funksion, në vend që të shfaqë njoftimet në ekran në mënyrë të rregullt, ai thjesht do të shfaqë një kërkesë në fund të ekranit që do t'i referohet numrit të njoftimeve në pritje për t'u lexuar.

Për të bashkëvepruar me njoftimet ju duhet të klikoni në treguesin që shfaqet në fund, midis butonit të elektrik dore dhe butonit të kamerës, për të bërë më vonë një gjest lëvizjeje mes tyre. Sinqerisht, ky opsion ju fton të humbisni lehtësisht një njoftim, këshilla ime është të mos e aktivizoni.

Grup

Trego si Grupi është opsioni i mesëm. Në këtë mënyrë, njoftimet do të grumbullohen në fund, duke qenë në gjendje t'i konsultoni ato shpejt në një sistem afati kohor. Ne te njejten menyre, ato do të organizohen sipas kohës që e kemi marrë, duke lënë mënjanë ato që nuk kemi marrë pjesë për një kohë të gjatë.

Ky është padyshim ai që më duket opsioni më i përshtatshëm. Ne mund të shohim përmbajtjen e njoftimeve, ose të paktën merrni një ide nëse kemi shumë gjëra për t'u kujdesur thjesht duke ndriçuar ekranin e iPhone-it tonë ose përmes ekranit gjithmonë në ekran.

Përveç kësaj, Na lë hapësirë ​​të mjaftueshme në mënyrë që Qendra e Njoftimeve dhe Ekrani i Kyçjes të mos bëhen një kokrra e vërtetë përmbajtjen, kështu që më duket opsioni më i qëndrueshëm.

listë

Kjo sigurisht më duket opsioni më anarkik dhe më pak i pastër. Edhe pse në modalitetin e numërimit dhe në modalitetin e grupit njoftimet do të grumbullohen, në këtë rast ato do të shfaqen ndryshe, njëra poshtë tjetrës, mundësisht duke krijuar një listë të pafund në varësi të numrit të njoftimeve që mund të marrim.

Ne mund ta themi atë Është versioni më tradicional i ofrimit të njoftimeve në iOS. Mund të bëhet pak kaotike, prandaj mendoj se të gjithë do të pajtohemi se është një nga opsionet më pak të dëshirueshme.

Opsionet e paraqitjes së njoftimeve

Përveç këtyre opsioneve, Apple na jep në iOS 16 mundësinë e rregullimit të dizajnit dhe përmbajtjes së njoftimeve përmes tre funksioneve kryesore që janë në dispozicion:

 • Përmbledhja e planifikuar: Në këtë mënyrë do të mund të zgjedhim që në vend të marrjes së njoftimeve në çast, ato të shtyhen dhe planifikohen për momente të caktuara të ditës. Po kështu, ne do të përcaktojmë një kohë në të cilën duam të arrijë përmbledhja e njoftimeve, duke marrë vetëm njoftimet e atyre aplikacioneve që kemi përzgjedhur si më të rëndësishmet.

 • Pamja paraprake: Siç e dini mirë, ne mund të zgjedhim nëse duam që përmbajtja e mesazhit të shfaqet në Qendrën e Njoftimeve dhe në ekranin e kyçjes, domethënë një ekstrakt të mesazhit ose emailit që na është dërguar. Përndryshe, do të shfaqet vetëm mesazhi "Njoftim". Në këtë pikë do të kemi tre opsione: Tregojini gjithmonë, tregojini vetëm nëse iPhone është i kyçur ose mos i shfaqni kurrë dhe duhet të hyjmë në aplikacionin në detyrë.

 • Kur ndani ekranin: Kur bëjmë një telefonatë FaceTime dhe përdorim SharePlay, ne mund të ndajmë përmbajtjen e ekranit tonë. Në këtë mënyrë, teoria thotë se ata do të mund të shohin njoftimet që marrim. Kjo veçori është e çaktivizuar në mënyrë origjinale, kështu që ata nuk do të jenë në gjendje t'i shohin ato, por nëse për ndonjë arsye e dëshirojmë, ne mund ta aktivizojmë atë.

i fundit Ne gjithashtu mund të bëjmë Siri të ndërhyjë në mënyrën se si mbërrijnë njoftimet. Ne kemi dy opsione, e para na lejon që Siri të shpallë njoftimet e marra dhe të na lexojë një ekstrakt. Opsioni i dytë do të na lejojë të marrim sugjerime nga Siri në Qendrën e Njoftimeve.

Personalizimi i çdo aplikacioni

Në këtë aspekt, ne gjithashtu mund të konfigurojmë se si duam që një aplikacion të na dërgojë njoftime. Për ta bërë këtë, thjesht shkoni te Cilësimet> Njoftimet dhe zgjidhni aplikacionin që dëshironi të personalizoni.

Në këtë pikë ne madje do të jemi në gjendje të çaktivizojmë njoftimet e një aplikacioni specifik, nëse e bëjmë këtë me aplikacione që nuk na interesojnë, do të kursejmë shumë bateri sepse do të shmangim transmetimin e informacionit push.

Më pas do të jemi në gjendje të konfigurojmë, ose më mirë të aktivizojmë dhe çaktivizojmë se si shfaqen ato njoftime në ekran ndërsa përdorim telefonin ose në Qendrën e Njoftimeve:

 • Blloko ekranin: Nëse duam që ato të shfaqen ose jo në ekranin e kyçur.
 • Qendra e njoftimit: Nëse duam të shfaqet ose jo në qendrën e njoftimeve.
 • Shirita: Nëse duam apo jo që një njoftim të arrijë në krye të ekranit kur marrim një njoftim. Përveç kësaj, ne mund të zgjedhim nëse duam që ai shirit të shfaqet vetëm për disa sekonda ose të qëndrojë atje përgjithmonë derisa të klikojmë mbi të.

Ne gjithashtu kemi opsione të ndryshme për mënyrën se si shfaqen njoftimet në ekran:

 • Dashuri: Nëse do të marrë apo jo një zë kur të arrijë njoftimi.
 • Balona: Aktivizoni ose çaktivizoni tullumbacen e kuqe që tregon me një numër se sa njoftime janë në pritje në atë aplikacion.
 • Shfaq në CarPlay: Ne do të marrim një njoftim për njoftime në CarPlay gjatë drejtimit të makinës.

Së fundi, ne do të mund të zgjedhim individualisht, për çdo aplikacion, nëse duam që të shfaqet ose jo një pamje paraprake e përmbajtjes së njoftimit, në rast se nuk duam të shfaqen mesazhet WhatsApp ose Telegram, një ide e mirë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.