Analiza e iPhone 13 Pro Max: çfarë ka ndryshuar në telefonin e ri Apple

IPhone 13 është këtu, dhe megjithëse estetikisht të gjitha modelet janë shumë të ngjashme me paraardhësit e tyre, pothuajse identikë, ndryshimet që sjellin këta telefona të rinj janë të rëndësishme dhe ne ju themi këtu.

Smartfoni i ri Apple është këtu, dhe këtë vit është vendi ku ndryshimet ndodhin brenda. Estetikisht mund të na bëjë të mendojmë se po përballemi me të njëjtin smartphone, edhe pse ka edhe ndryshime të vogla që duhet të kemi parasysh, por ndryshimet janë kryesisht në "brendësinë"Me Mos u ngatërroni me pamjen e jashtme, sepse lajmet ndikojnë në pjesë të tilla të rëndësishme të telefonit si ekrani, bateria dhe kamera, veçanërisht kamera. Këtë vit analiza jonë e iPhone 13 Pro Max fokusohet në këto përmirësime në mënyrë që të dini saktësisht se çfarë ju ofron ky terminal i ri.

iPhone 13 Pro Max

Dizajni dhe specifikimet

Apple ka mbajtur të njëjtin model të iPhone 12 për iPhone 13, deri në atë pikë sa shumë flasin për një iPhone 12s. Diskutimet absurde mënjanë, është e vërtetë se telefoni i ri është i vështirë të dallohet me sy të lirë nga ai i lansuar një vit më parë, me skajet e tij të drejta, ekranin e tij plotësisht të sheshtë dhe modulin e kamerës me tre lentet e vendosura në atë aranzhim karakteristik trekëndësh Me Ka një ngjyrë të re, Sierra Blue, dhe tre ngjyrat klasike ruhen: ari, argjendi dhe grafit, kjo e fundit është ajo që ne tregojmë në këtë artikull.

Paraqitja e butonit, ndërprerësi i heshtjes dhe lidhësi i rrufesë midis altoparlantit dhe mikrofonit janë të njëjta. Trashësia e terminalit është rritur minimalisht (0,02cm më shumë se iPhone 12 Pro Max) dhe pesha e tij gjithashtu (12 gramë më shumë për një total prej 238 gramësh). Ato janë ndryshime të paçmueshme kur e keni në dorëMe Rezistenca ndaj ujit (IP68) gjithashtu mbetet e pandryshuar.

IPohne 12 Pro Max dhe iPhone 13 Pro Max së bashku

Sigurisht që ka pasur një përmirësim në procesorin që mbart, i ri A15 Bionic, më i fuqishëm dhe efikas se A14 Bionic i iPhone 12. Nuk do të jetë diçka që as ju nuk do ta vini re, sepse procesori "i vjetër" ende punon shumë lehtë dhe është më se i mjaftueshëm për përdorimin e aplikacioneve ose lojërave, madje edhe më të kërkuarit. RAM -i, të cilin Apple nuk e specifikon kurrë, mbetet i pandryshuar me 6 GB -në e tij. Opsionet e ruajtjes fillojnë nga 128 GB, njësoj si vitin e kaluar, por këtë vit ne kemi një model të ri "Top" që arrin deri në 1TB kapacitet, diçka që do të interesojë pak për shkak të çmimit të tij dhe sepse nuk është vërtet e nevojshme për shumica dërrmuese e përdoruesve.

Ekran 120Hz

Apple e ka quajtur Super Retina XDR Display Pro Motion. Pas këtij emri të zhurmshëm kemi një ekran të shkëlqyer OLED që ruan të njëjtën madhësi prej 6,7 ”, me të njëjtën rezolutë, por që përfshin një përmirësim që kemi pritur për një kohë të gjatë: shkalla e rifreskimit 120Hz. Kjo do të thotë që animacionet dhe kalimet do të jenë shumë më të rrjedhshme. Problemi me të cilin përballet ky ekran i ri është se animacionet në iOS tashmë janë shumë të rrjedhshme, kështu që në shikim të parë ata mund të mos vënë re shumë, por kjo duket, veçanërisht kur zhbllokoni pajisjen dhe të gjitha ikonat "fluturojnë" në desktopin e telefonit tuaj.

Niveli i iPhone 13 Pro Max pranë atij të iPhone 12 Pro Max

Apple ka sjellë ekranin e saj Pro Motion (është ajo që ajo e quan 120Hz) në iPhone, disa do të mendojnë se ishte koha, por e ka bërë atë në një mënyrë thjesht të mrekullueshme që ndikon jo vetëm në mënyrën se si e shihni ekranin, por gjithashtu përfshin shumë pozitivisht në daulle. Shkalla e rifreskimit të këtij ekrani ndryshon nga 10 Hz kur nuk nevojitet më (për shembull kur shikoni një fotografi statike) deri në 120 Hz kur është e nevojshme (kur lëvizni në ueb, në animacione, etj.)Me Nëse iPhone do të ishte gjithnjë me 120Hz, përveç që ishte i panevojshëm, autonomia e terminalit do të zvogëlohej shumë, kështu që Apple ka zgjedhur këtë kontroll dinamik që ndryshon në varësi të nevojave të momentit, dhe është një sukses.

Ka pasur gjithashtu një ndryshim që shumë prej nesh e prisnin: madhësia e nivelit është zvogëluarMe Për këtë, kufjet janë zhvendosur lart, vetëm në skajin e ekranit, dhe madhësia e modulit të njohjes së fytyrës është zvogëluar. Dallimi nuk është i madh, por është i dukshëm, edhe pse është pak i dobishëm (të paktën tani për tani). Apple mund (duhet) të ketë zgjedhur të shtojë diçka tjetër në shiritin e statusit, por realiteti është se ju vazhdoni ose shihni të njëjtat ikona për baterinë, WiFi, mbulimin e kohës dhe në shumicën e shërbimeve të vendndodhjes. Ne nuk mund të shtojmë përqindjen e baterisë, për shembull. Një hapësirë ​​e humbur që do të shohim nëse azhurnimet e ardhshme rregullohen.

Ndryshimi i fundit në ekran është më pak i dukshëm: një shkëlqim tipik prej 1000 nits, në krahasim me 800 nit të modeleve të tjera të mëparshëm, duke ruajtur një shkëlqim maksimal prej 1200 nits kur shikoni përmbajtje HDR. Unë nuk vërej ndryshime kur shoh ekranin në mes të ditës në rrugë, ai ende duket shumë mirë, si ai në iPhone 12 Pro Max.

Ekrani spërkatës i iPhone 13 Pro Max

Një bateri e pakonkurrueshme

Apple ka arritur atë që dukej e vështirë për t'u arritur, që bateria e shkëlqyer e iPhone 12 Pro Max është përmirësuar shumë nga ajo e iPhone 13 Pro Max. Pjesa më e madhe e fajit është në ekran, me atë ritëm dinamik të rifreskimit që ju thashë më parë, procesori i ri A15 gjithashtu ndikon, më efikas si çdo vit, por pa dyshim elementi kryesor dallues është bateria më e madhe. IPhone 13 Pro Max i ri ka një bateri me një kapacitet 4.352mAh, krahasuar me 3.687mAh të iPhone 12 Pro MaxMe Të gjitha modelet e këtij viti shohin një rritje të baterisë, por ai që ka arritur më shumë është pikërisht më i madhi i familjes.

Nëse iPhone 12 Pro Max ishte në krye të autonomisë, duke mposhtur terminalet e konkurrencës me bateri më të mëdha, ky iPhone 13 Pro Max do të vendosë shiritin shumë të lartë. Unë kam pasur iPhone -in e ri në duart e mia për një kohë shumë të shkurtër, mjaft të gjatë për ta parë atë Mbërrij në fund të ditës me shumë më tepër bateri se më parëMe Më duhet ta vë në provë në ato ditë të vështira në të cilat 12 Pro Max nuk arriti në fund të ditës për shkak të përdorimit shumë intensiv, por duket se ky 13 Pro Max do të qëndrojë në mënyrë perfekte.

Fotografi më të mira, veçanërisht në dritë të ulët

E thashë në fillim, ku Apple ka vënë pjesën tjetër ka qenë në kamerë. Ky modul më i madh që pengon kopertinat e vitit të kaluar të na shërbejnë këtë vit më shumë sesa kompenson këtë shqetësim. Apple ka përmirësuar secilën nga tre lentet e kamerës, telefoto, kënd të gjerë dhe ultra të gjerë. Sensorë më të mëdhenj, pikselë më të mëdhenj dhe hapje më të madhe në dy të fundit, me një zmadhim që shkon nga 2,5x në 3xMe Çfarë përkthehet kjo? Në të cilat marrim fotografi më të mira, të cilat janë veçanërisht të dukshme në dritë të ulët. Kamera iPhone 13 Pro Max është përmirësuar aq shumë në dritë të ulët sa ka raste kur modaliteti i natës kërcen në iPhone 12 Pro Max dhe jo në iPhone 13 Pro Max, sepse nuk keni nevojë për të. Nga rruga, tani të tre lentet lejojnë modalitetin e natës.

Apple gjithashtu përfshin një veçori të re të quajtur "Stilet fotografike"Me Jeni të lodhur nga marrja e fotove "të sheshta" nga iPhone? Epo tani mund të ndryshoni mënyrën se si sillet kamera e telefonit tuaj, në mënyrë që të kapë fotografi me kontrast më të lartë, më të ndritshëm, më të ngrohtë ose më të ftohtë. Stilet janë të paracaktuara, por ju mund t'i modifikoni sipas dëshirës tuaj, dhe pasi të vendosni një stil ai do të mbetet i zgjedhur derisa ta ndryshoni përsëri. Këto profile nuk mund të përdoren nëse fotografoni fotografi në formatin RAW. Dhe së fundi Modaliteti makro, i cili kujdeset për këndin ultra të gjerë, e cila ju lejon të kapni imazhe të objekteve të vendosura 2 centimetra nga kamera. Somethingshtë diçka që ndodh automatikisht kur afroheni, dhe megjithëse në fillim mendova se nuk do të jepte shumë, e vërteta është se kjo ju lë pamje shumë kurioze.

Ekziston vetëm një gjë që nuk më pëlqeu në këtë ndryshim në kamerë: zmadhimi i telefonit të shtuar. Lensshtë lentja që përdoret zakonisht për modalitetin e portretit, dhe Më pëlqeu të kisha një zmadhim 2,5x më mirë se 3x i ri sepse më duhet të zmadhoj më tej për të marrë disa fotografi, dhe ndonjëherë nuk është e mundur. Do të jetë çështje mësimi me të.

Fotografia e modalitetit makro të iPhone 13 Pro Max

Ikona e aplikacionit Fotografitë me modalitetin Makro

Modaliteti i videos dhe kinemasë ProRes

IPhone ka qenë gjithmonë në krye kur është fjala për regjistrimin e videove. Të gjitha ndryshimet në kamerë që kam përmendur për fotot pasqyrohen në regjistrimin e videos, siç është e qartë, por gjithashtu Apple ka shtuar dy veçori të reja, një që do të prekë pak tek përdoruesit, dhe një tjetër që do të japë shumë po , me siguri. E para është regjistrimi ProRes, një kodik që i ngjan një formati "RAW" në të cilën profesionistët do të jenë në gjendje të redaktojnë videon me të gjithë informacionin që përfshin, por kjo nuk duhet të prekë aspak përdoruesin normal. Në fakt, ajo që ndikon është se 1 minutë ProRes 4K zë 6 GB hapësirë, kështu që nëse nuk keni nevojë për të, më mirë lini atë të paaftë.

iPhone 13 Pro MAx dhe 12 Pro Max së bashku

Modaliteti kinematografik është mjaft argëtues, dhe me pak përgatitje dhe trajnim, do t'ju japë rezultate të mira. Likeshtë si Modaliteti Portret por në video, edhe pse funksionimi i tij është i ndryshëmMe Kur përdorni këtë mënyrë, regjistrimi i videos është i kufizuar në 1080p 30fps, dhe në këmbim ajo që merrni është që videoja fokusohet në subjektin kryesor dhe mjegullon pjesën tjetër. IPhon e bën këtë automatikisht, duke u fokusuar te shikuesi dhe duke ndryshuar në varësi të faktit nëse objektet e reja hyjnë në aeroplan. Ju gjithashtu mund ta bëni atë me dorë gjatë regjistrimit, ose më vonë duke redaktuar videon në iPhone tuaj. Ajo ka të metat e saj dhe do të duhet të përmirësohet, por duhet pranuar se është argëtuese dhe ofron rezultate shumë të habitshme.

Një ndryshim shumë i rëndësishëm

IPhone i ri 13 Pro Max përfaqëson një ndryshim shumë të rëndësishëm në krahasim me gjeneratën e mëparshme në aspektet aq të rëndësishme për një smartphone sa bateria, ekrani dhe kamera. Kësaj duhet t'i shtohen ndryshimet e zakonshme të të gjitha viteve, me procesorin e ri A15 Bionic që do të mundë të gjitha standardet atje dhe për të qenë. Do të duket se mbani të njëjtin iPhone në dorën tuaj, por realiteti është se ky iPhone 13 Pro Max është shumë i ndryshëm, edhe nëse të tjerët nuk e vënë re. Nëse ky është një problem për ju, duhet të prisni një ndryshim të dizajnit vitin e ardhshëm, por nëse doni të keni një iPhone shumë më të mirë se ai i mëparshmi, ndryshimi është i justifikuar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   David dijo

    Duke bërë fotografi si kjo me dy iPhone krah për krah ju keni arritur pa e ditur fotografi 3D të shkëlqyera stereoskopike. Unë i kam marrë të gjitha fotografitë e mia në 3D për vite me radhë, dhe njëra nga mënyrat është të përdor dy kamera, një tjetër është me të njëjtin celular ose kamerë për të bërë dy fotografi disa centimetra larg njëra -tjetrës sikur të kishit vënë një celular tjetër pranë tij - vlen vetëm për peizazhet në të cilat nuk keni lëvizje, ose gjithashtu një mënyrë tjetër është përdorimi i3DMovieCam, i cili përdor dy lentet e iPhone që janë rreshtuar (në pro normale dhe zmadhim, në 12 dhe 11 që nuk janë për këndin normal dhe ultra të gjerë, etj.), nga rruga kjo Aplikacion i fundit gjithashtu ju lejon të regjistroni video në 3D ... Dhe me cilësi më të lartë se çdo aparat tjetër 3D duke përfshirë 3D1 ose Padin e fundit të Lumës.