iPhone 14 me vetëm eSIM mund të jetë opsional

PO

Një nga motot e Apple është padyshim globalizëm. IPhone është i njëjtë këtu si në konchinchina. Nga një vend në tjetrin, e vetmja gjë që ndryshoi në pajisje ishte karikuesi i energjisë, për arsye të dukshme. Tani, pasi ai nuk vesh më, as atë. Pra kafe për të gjithë.

Por një nga risitë që mund të arrijë në iPhone 14 bie ndesh drejtpërdrejt me atë standardizim në mbarë botën. Të ESIM. Ka vende që ende nuk kanë operatorë celularë që mbështesin kartat virtuale SIM, një pengesë për Apple, e cila donte të prezantonte eSIM në iPhone-ët e ardhshëm. do?

Ka zëra se Apple planifikon që të ardhmen iPhone 14 funksionon vetëm me eSIM, siç funksionon tashmë me pajisjet e tjera LTE, siç është Apple Watch. Por siç ndodh shpesh, operatorët telefonikë janë shumë prapa prodhuesve të pajisjeve.

Kjo ndodhi tashmë kur Apple lançoi të parën Apple Watch LTE. Në Spanjë na u desh të prisnim disa muaj derisa operatorët kryesorë të telefonisë të përshtatnin sistemet e tyre për të qenë në gjendje të tregtonin eSIM virtuale. Më ka ndodhur konkretisht me Movistarin.

Dhe ka disa vende ku operatorët e tyre telefonik ata ende nuk shesin karta eSIM Virtual. Kjo është arsyeja pse disa thashetheme si ai për analistin nga Globaldata, Emma Mohr-McClune, theksoi se Apple planifikoi të lansonte një iPhone 14 që do të funksiononte vetëm me eSIM, por ka dyshime për këtë.

Pra ai është i mendimit se Apple mund të lançojë një pajisje të tillë, e cila funksionon vetëm me SIM virtuale, por do të jetë Një opsion. Pëlqeni opsionin për të zgjedhur një wifi ose wifi + iPad celular. Kjo do të siguronte që në ato vende ku eSIM nuk janë ende në treg, iPhone 14 mund të përdoret me nano-SIM-në e zakonshme.

Dhe në ato vende ku operatorët telefonikë ofrojnë eSIM virtuale të përmendur, përdoruesi mund të zgjedhë midis blerjes së një iPhone 14 si ata tani, me nano-sim, ose një pa folenë tipike për të futur kartën, e përgatitur vetëm për eSIM. Të shohim si do të përfundojnë gjërat.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)