FCC i kërkon Apple të aktivizojë patate të skuqura iPhone FM për të shpëtuar jetë

Në fillim të këtij viti, FCC filloi t'u sugjeronte prodhuesve kryesorë të pajisjeve mobile që shesin produktet e tyre në Shtetet e Bashkuara që ata të aktivizojnë chip FM në pajisjet e tyre në mënyrë që në rast të një katastrofe, pronarët e pajisjeve të mund të informohuni në çdo kohë për planet e evakuimit, masat që do të merren ...

Shumë prej tyre kanë qenë prodhues të pajisjeve Android që kanë aktivizuar këto patate të skuqura në pajisjet që shiten në territorin amerikan duke ndjekur rekomandimet e FCC, por kjo është diçka që ata nuk e bëjnë me sy të mirë, pasi nëse përdoruesi ka qasje në radio nga pajisja juaj, Do të mendoheni dy herë kur punësoni një shërbim muzikor.

Kryetari i FCC ka lëshuar një deklaratë duke kërkuar që Apple të aktivizojë aftësitë e radios FM të ndërtuara në modemin e secilit iPhone:

Në vitet e fundit, unë kam kërkuar vazhdimisht nga industria wireless që të aktivizojë patate të skuqura FM që janë instaluar tashmë në pothuajse çdo smartphone të shitur në Amerikë. Dhe unë kam theksuar në mënyrë specifike përfitimet e sigurisë publike të bërë kështu. Kur rrjetet pa tel prishen gjatë një fatkeqësie natyrore, telefonat inteligjentë me patate të skuqura FM të aktivizuara mund t'u japin amerikanëve akses jetësor në informacionin jetik që shpëton jetën ". Unë i duartrokas kompanitë që kanë bërë gjënë e duhur duke aktivizuar çipet FM në telefonët e tyre.

Apple është prodhuesi më i madh i telefonave që ka hezituar ta bëjë këtë. Por shpresoj që kompania të rishikojë pozicionin e saj, duke pasur parasysh shkatërrimin e shkaktuar nga Uraganet Harvey, Irma dhe Maria. Kjo është arsyeja pse unë i kërkoj Apple të aktivizojë chipet FM që janë në iPhone-t e tyre. Timeshtë koha që Apple të fillojë biznesin dhe të vendosë sigurinë e njerëzve amerikanë në radhë të parë. Sipas fjalëve të gazetës Florida Sun Sentinel “Bëni gjënë e duhur, Z. Cook. Rrokullisni çelësin. Jetët varen nga kjo.

Sipas një studimi nga Shoqata Kombëtare e Transmetuesve gjatë vitit të kaluar, vetëm 44% e pajisjeve që u vunë në qarkullim kishin mundësuar chip FM të integruar në modem. Shumica e pajisjeve që arritën në treg pa aktivizuar këtë çip, specifikisht 94% ishin iPhone. Kaq shume Patate të skuqura Intel të tilla si Qualcomm që lejojnë lidhjen pa tel të iPhone kanë një çip FM gjë që do të lejonte përdoruesit të dëgjonin radio pa pasur nevojë të përdornin shërbime muzikore streaming.

Apple ka qenë gjithmonë një nga të parat që ka bashkëpunuar kur ndodh çdo lloj katastrofe natyrore, duke dhuruar para për organizatat që ndihmojnë afeksionet si në detyrat e rindërtimit. Shpejt Apple i është përgjigjur deklaratës se do ta bënte atë pa ndonjë problem nëse do ta kishin modelet tuaja iPhone, diçka që siç sqaron kompania nuk ndodh, as në iPhone 7 dhe as në iPhone 8, kështu që supozohet se nuk do të jetë aq në iPhone X që do të dalë në treg për pak më shumë se një muaj.

Apple kujdeset thellësisht për sigurinë e përdoruesve tanë, veçanërisht në kohë krize, prandaj ne kemi krijuar zgjidhje moderne të sigurisë në produktet tona. Përdoruesit mund të telefonojnë shërbimet e urgjencës dhe të kenë akses në informacionin e kartës së identitetit mjekësor direkt nga ekrani i kyçjes dhe ne mundësojmë njoftime të qeverisë emergjente, duke filluar nga alarme të motit deri në sinjalizime AMBER.

Modelet iPhone 7 dhe iPhone 8 nuk kanë çip radio ose antena FM të dizajnuara për të mbështetur sinjalet FM, kështu që nuk është e mundur të aktivizoni marrjen FM në këto produkte.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.