IPhone X ka Reachability dhe gjithashtu punon me gjeste

Engadget imazhi origjinal

Ishte një pyetje që shumë përdorues po i bënin vetes: A do të ketë iPhone X opsionin për të konfiguruar Reachability?. U shndërrua në një nga funksionet më të rëndësishme për shumë pas mbërritjes së iPhone me madhësi "plus", çështja nëse iPhone X i ri do të vazhdonte ta përfshinte midis veçorive të tij ekzistonte që nga prezantimi i tij. Përgjigja tani që janë botuar vlerësimet e para është po, dhe funksionon përmes gjesteve.

Nuk është një tipar për të cilin kanë rënë shumë vlerësime dhe vetëm disa i kanë kushtuar vëmendje këtij funksioni. Siç mund ta shohim në imazhin e marrë nga videoja Engadget, "ulni" ekranin që pjesa e sipërme të jetë më e arritshme dhe është e mundur të jesh në gjendje të përdorësh iPhone rehat me një dorë dhe ne ju tregojmë se si funksionon më poshtë.

Funksioni nuk është aktivizuar si parazgjedhje, si në modelet e mëparshme, dhe duhet ta konfiguroni atë brenda cilësimeve të sistemit. Nëse në modelet e mëparshme është aplikuar duke dhënë dy trokitje në butonin e fillimit, pa e shtypur në të vërtetë, iPhone X që nuk ka butonin e përmendur e zbaton atë përmes gjesteve, siç pritej. Thjesht duhet të rrëshqisni shiritin e vogël të poshtëm në mënyrë që ekrani të ulet, siç mund ta shihni në imazh.

Ky është një lehtësim për ata që e përdorin këtë funksion çdo ditë. Përkundër faktit se madhësia e iPhone X është pak më e madhe se ajo e iPhone 7 dhe 8, ka shumë që janë mësuar aq shumë me këtë funksion saqë me siguri vazhdojnë ta përdorin atë në këtë pajisje. Mos harroni gjithashtu se iOS 11.1 sjell gjithashtu mundësinë për të shfaqur qendrën e njoftimit nga gjysma e ekranit me Reachability të aktivizuar, në mënyrë që e gjithë funksionaliteti i tij të jetë i disponueshëm në iPhone X sapo ky azhurnim të lëshohet për të gjithë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Sergio Rivas dijo

    E vërteta është se më pëlqen që ky funksion vazhdon të ruhet, unë personalisht e përdor shumë.