A keni një iPhone 6S ose një iPhone SE?: IOS 15 mund të mos arrijë pajisjen tuaj

iOS 15 mund të lërë iPhone 6S dhe SE

2020 ka qenë një vit mjaft i pazakontë edhe për Apple. Në WWDC të Qershorit ai prezantoi iOS 14 dhe macOS Big Sur. Sistemi i ri operativ për iDevices lejoi që ato të instalohen në të njëjtat pajisje si iOS 13. Kjo është, Përputhshmëria iOS 14 ishte e shkëlqyeshme. Sidoqoftë, macOS Big Sur i ka vjetëruar disa kompjuterë si MacBook Pro nga mesi i vitit 2012. Edhe pse ka më shumë se gjysmë viti për të njohur lajmet e iOS 15 të ri, tashmë ka zëra që Phone 6S dhe iPhone SE, të dy me çipin A9, nuk do të ishin në përputhje me këtë version të ri të iOS.

A do të thonë iPhone 15S dhe iPhone SE lamtumirë iOS 6?

IPhone 6S dhe 6S Plus panë dritën në shtator 2015 ndërsa gjenerata e parë iPhone SE e pa atë në mars 2016. Të dy pajisjet ndajnë disa karakteristika të tilla si montimi i çipi A9 dual-core me arkitekturë 64-bit. Vitin e ardhshëm 2021 këto pajisje do të jenë midis 5 dhe 6 vjeç dhe që nga ajo kohë kanë qenë në përputhje me të gjitha versionet e iOS, nga iOS 9 në iOS 14. Në total gjashtë azhurnime të mëdha, edhe pse e fundit me mjaft kufizime.

Artikulli i lidhur:
Nëse keni një iPhone 6s ose 6s Plus që nuk do të ndizet, shikoni programin e ri të zëvendësimit të Apple

Sidoqoftë, thashethemet e fundit sugjerojnë që iOS 15 nuk do të jetë i pajtueshëm me iPhone 6S dhe SE. Nëse kjo konfirmohet, ai do të mbyllte një cikël azhurnimesh të mëdha dhe kalimin si të vjela dy pajisje që janë ende në rritje midis disa prej përdoruesve të Apple. Kjo lëvizje do të ishte një mënyrë për t'i shtyrë këta përdorues të marrin disa nga produktet e reja të mollës së madhe si iPhone SE 2020 ose iPhone 12.

Në fakt, shatërvani tregoni për çfarë Lirimi i iOS 15 do të jetë 21 shtator 2021. Përtej gjithë kësaj, nuk ka asnjë informacion në lidhje me lajmet që mund të ketë ky sistem i ri operativ. Ajo që është e qartë është se edhe pse është një thashethem, ka shumë të ngjarë të ndodhë meqenëse kërkesat për performancë të sistemeve të reja operative mund të jenë më të larta se performanca që mund të ofrojnë këta iPhone të vjetër.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.