Sot hapet Qendra e parë e Zhvillimit të Aplikacioneve iOS në Napoli

kodi-logo

Në fillim të këtij viti, kompania me bazë në Cupertino njoftoi se kishte planifikuar krijoni një qendër të zhvillimit të aplikacioneve në Itali që do t'i shërbente të gjithë Evropës. Në korrik, lajmi u konfirmua zyrtarisht përveç njoftimit se do të hynte në veprim në tetor. Sipas gazetës The Guardian, Qendra e Zhvillimit të Aplikacioneve iOS do të hapë dyert e saj në Napoli, ku 200 studentë do të marrin pjesë në programin inaugurues. Këto kurse kanë një kohëzgjatje prej 9 nëntë dhe 200 studentët që janë pjesë e këtij kursi të parë do të marrin modelin më të fundit të iPhone, iPad dhe MacBook. Ky program është plotësisht falas për studentët falë marrëveshjes së arritur nga Apple me Universitetin e Napolit Federico II.

Klasat janë krijuar në grupe të vogla pune, ku konkurrenca do të jetë një pjesë themelore e të gjithë kursit. Ndërsa gjysma e klasës do t'i kushtohet tryezave të vogla të rrumbullakëta, gjysma tjetër do të përqendrohet në një dhomë ku studentët mund të rishikojnë gjithçka që kanë mësuar si dhe të pushojnë.

"Modeli didaktik është shumë i ri për ne," thotë ai. Leopoldo Angrisani, profesor në Universitetin e Napolit. “Grupet e vogla të studentëve ulen në tryeza të rrumbullakëta të pajisura me sisteme të veçanta akustike në mënyrë që mësuesi të komunikojë me secilën tryezë individualisht dhe të rishikojë punën. Të gjitha kurset mësohen në anglisht, pasi kjo qendër është menduar për studentë nga e gjithë bota. »

Gjashtë muajt e parë të kursit do të përqëndrohet në zhvillimin e softverit ndërsa pjesa tjetër e kursit do të përqëndrohet në hartimin dhe krijimin. Një nga objektivat qendrorë të këtij programi do të jetë vendosja e studentëve në punë në ndërmarrjet lokale pasi të kenë mbaruar kursin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.