Këto ishin masat e marra kundër COVID-19 për të regjistruar fjalën kryesore "Koha fluturon"

Një javë më parë mësuam për produktet e reja të Apple. Tim Cook dhe ekipi i tij prezantuan Apple Watch Series 6 dhe SE, plus dy azhurnime të reja në iPad dhe iPad Air. Prezantimi ishte regjistruar më parë siç ishte rasti me fjalën inauguruese të WWDC20. Prodhimi, regjistrimi dhe montimi i fjalës kryesore përfshinte pjesëmarrjen e dhjetra njerëzve. Në fund të prezantimit, Apple raportoi për masat që ishin marrë për të parandaluar infeksionet nga SARS-CoV-2 gjatë gjithë regjistrimit të kryefjalës.

Shëndeti dhe siguria në prodhimin e fjalës kryesore «Koha fluturon»

Regjistrimi i një rasti një orë përfshin një seri pune shumë më të madhe sesa prezantimi i drejtpërdrejtë i produkteve: regjistrime, montazhe, përbërje, etj. Investimi për sa i përket njerëzve është gjithashtu thelbësor pasi numri i personelit të kërkuar është rritur që më në fund të ketë një prezantim që përmban gjithçka që është kërkuar. Në rastin e Apple, kryesorja e saj "Koha fluturon" Zgjati rreth një orë dhe në fund, masat e sigurisë që ishin marrë në kohë pandemie nga koronavirusi SARS-CoV-2 u ekspozuan.

Masat që ekipi i prodhimit vendosi për të siguruar shëndetin e të gjithë pjesëmarrësve në regjistrimin e prezantimit ishin si më poshtë:

 • Kontrollet ditore shëndetësore dhe kontrollet e temperaturës
 • Distancimi social dhe monitorimi i tij
 • Përdorimi i maskave përveç kur prezantuesi regjistrohej
 • Prania unike e ekipit të prodhimit dhe regjistrimit së bashku me prezantuesin në dhomë
 • Kur kishte më shumë se një prezantues në ekran në të njëjtën kohë, sigurohej izolimi nga njëri-tjetri
 • Dezinfektimi i vendeve ku është filmuar dhe prodhuar prezantimi

Në fund të prodhimit, u lëshua një deklaratë e vogël, duke supozuar se të gjitha masat sanitare ishin përmbushur. Për më tepër, Apple dëshironte që ne të ishim në gjendje të duhur shëndetësore, të cilën mund ta shihnim nga kudo që shihnim ngjarjen:

Të gjitha masat paraprake u morën për mbrojtjen e prezantuesve dhe ekipit.
Ne ndjekim të gjitha udhëzimet e dhëna nga Santa Clara County, si dhe masat shtesë të shëndetit dhe sigurisë. Shpresojmë që të keni shijuar shfaqjen dhe të mbetet e sigurt kudo që na shihni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.