Këto janë lajmet për iOS 14.2 të ri

Siç ju thamë, sot është dita e madhe kur mund të rezervojmë iPhone të ri të Apple. Dhe saktësisht, dje pamë se si Apple lançoi versionin përfundimtar të iOS 14.2, një iOS i ri që mbërrin i përgatitur për lansimin e iPhone 12 Pro Max të ri dhe iPhone 12 Mini ekskluziv. Çfarë na sjell ky iOS 14.2 i ri? Vazhdoni të lexoni se ne ju tregojmë të gjitha lajmet për atë që do të gjeni kur azhurnoni pajisjen tuaj në këtë version të ri të iOS.

Së pari, ju e shihni atë në imazhin e mëparshëm, iOS 14.2 na sjell rreth 100 emoji të reja të miratuara nga konsorciumi Unicode, emoji i ri i vitit 2020 që na sjellin kafshë të reja dhe zhanre të reja përfshirëse ndër shumë gjëra të tjera. Sigurisht, ndoshta ato që ju pëlqen më shumë në lidhje me këtë iOS të ri 14.2 janë 8 sfonde të reja që ndryshojnë gjithashtu në varësi të mënyrës sesi kemi konfiguruar iPhone-in tonë: e erret ose e lehte.

Në iPhone 12 Pro të ri Falë sensorit LiDAR, ne tani mund të zbulojmë afërsinë e njerëzve dhe madje të masim distancën midis nesh dhe atij personi. Gjithashtu një nga lajmet më interesante është se tani bateria e AirPods bashkohet me karikimin inteligjent për t'u përpjekur të bëjë që bateria e tyre të përkeqësohet më pak. Dhe po, siç ju kemi thënë në Betas të njëpasnjëshme, tani është e mundur të shtoni një Butoni Shazam në Qendrën e Kontrollit për të identifikuar muzikën që tingëllon rreth nesh (pa pasur nevojë të instaloni aplikacionin).

Më në fund, ju lëmë shënimet zyrtare të azhurnimit të Apple ku mund të shihni të gjitha lajmet që kemi diskutuar si dhe rregullimet që janë bërë në këtë iOS 14.2 të ri:

 • Mbi 100 emoji të reja të kafshëve, ushqimit, fytyrave, objekteve shtëpiake, instrumenteve muzikorë dhe emojive përfshirëse gjinore, ndër të tjera.
 • Tetë sfonde të reja me versione për modalitetin e dritës dhe për mënyrën e errët.
 • La lupa mund të zbulojë njerëzit afër dhe të tregojë se sa larg janë ata falë sensorit LiDAR të integruara në iPhone 12 Pro dhe iPhone 12 Pro Max.
 • Përputhshmëria me Këllëf lëkure iPhone 12 me MagSafe.
 • Ka qene karikim i optimizuar i baterisë për AirPods duke zvogëluar kohën kur kufjet janë plotësisht të karikuara për të ngadalësuar përkeqësimin e baterisë.
 • Ju mund të merrni Njoftimet e nivelit audio të kufjeve kur tingulli është në një nivel që mund të dëmtojë dëgjimin tuaj.
 • Janë shtuar kontrolle të reja të AirPlay për të transmetuar përmbajtjen e riprodhuar në të gjithë shtëpinë.
 • Ju mund të përdorni funksionin e Ndërfaqja mini HomePod dhe HomePod me iPhone, iPad, Apple Watch, AirPods dhe CarPlay.
 • Ajo mund Lidhni HomePod me një TV 4K Apple për të shijuar tingullin gjithëpërfshirës stereo dhe audion e Dolby Atmos.
 • Përdoruesve u ofrohet mundësia e sigurimit të statistikave për njoftimet e ekspozimit ndaj autoriteteve bashkëpunuese të shëndetit publik.

Ky botim rregullon gjithashtu sa vijon probleme:

 • Aplikacionet mund të shfaqen të trazuara në Dock në ekranin kryesor.
 • Kur hapni kamerën, pamja mund të shfaqet në të zezë.
 • Kur futni kodin në tastierën në ekranin e kyçur, disa goditje të tasteve mund të mos njihen.
 • Kur vendosni përkujtesat, një kohë e paracaktuar mund të duket tashmë e kaluar.
 • Miniaplikacioni Fotografitë mund të mos shfaqë përmbajtje.
 • Vegla e Motit mund të shfaqë temperaturën maksimale në gradë Celsius kur pajisja ishte konfiguruar për të përdorur gradë Fahrenheit.
 • Përshkrimi i grafikut të reshjeve në orën tjetër në aplikacionin Moti mund të mos tregojë saktë kur reshjet u ndalën.
 • Regjistrimet e memos zanore u ndërprenë kur merrnin një telefonatë.
 • Ekrani mund të zbehet ndërsa luani video të Netflix.
 • Kur hapni aplikacionin Apple Watch, ai mund të dalë në mënyrë të papritur.
 • Rrugët GPS të stërvitjeve ose të dhënat shëndetësore të disa përdoruesve nuk mund të sinkronizohen midis Apple Watch dhe iPhone.
 • Paneli CarPlay shfaqi gabimisht etiketën "Nuk luhet" kur po luante audio.
 • Disa pajisje mund të mos karikohen me valë.
 • Njoftimet e ekspozimit u çaktivizuan kur rivendosni iPhone nga rezervimi iCloud ose transferoni të dhëna në një iPhone të ri duke përdorur tiparin e migrimit të iPhone.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.