Këto janë risitë e funksionit Zmadhues në iOS 14

Sistemet operative Apple ia kushtojnë një pjesë të rëndësishme të cilësimeve të tyre mundësinë e hyrjes. Sigurimi i pajisjeve dhe sistemeve operative të dobishme për njerëzit që nuk mund t'i përdorin ato njëqind për qind është thelbësore për Big Apple, duke përshtatur sistemet operative duke shtuar tiparet e aksesit. Ne kemi folur tashmë për diçka të re në iOS 14 siç është mundësia e njohjes automatike të tingujve. Sidoqoftë, sot flasim për Xham zmadhues, një mjet që ekzistonte tashmë në azhurnimet e mëparshme, por në iOS 14 dhe iPadOS 14 është azhurnuar duke marrë një mundësi të re dhe një ridizenjim të lehtë të ndërfaqes së saj grafike.

Rizenjimi dhe veçoritë e reja në Zmadhuesin në iOS dhe iPadOS 14

Funksioni Zmadhues kthen iPhone ose iPad në një lupë për të zmadhuar objektet në mjedisin tuaj.

La xham zmadhues Ajo u drejtohet njerëzve, shikimi i të cilëve është shumë i zvogëluar dhe që kërkojnë një sistem të aftë të zgjerojë atë që duan të lexojnë në mënyrë që ta lexojnë atë në mënyrë korrekte. IPhone ose iPad është një pajisje themelore për këta njerëz, nëse e mbajnë atë, sepse ata janë të aftë të zmadhojnë një pjesë të imazhit të kapur nga kamera. Përveç kësaj, ju mundeni modifikoni shkëlqimin dhe kontrastin, Përveç që mund të shtoni filtra në varësi të patologjisë së përdoruesit.

Funksioni i xhamit zmadhues në iOS 14 (gjithashtu iPadOS 14) ka pësuar një ridizenjim të lehtë duke përfshirë të gjitha cilësimet në të njëjtin element. Kur e quajmë vegël, kemi një menu që në krye ka lupën që të mund të rrisë ose zvogëlojë zmadhimin e figurës. Në fund, ne shohim tre ikona që na lejojnë të thërrasim një menu dytësore: shkëlqimin, kontrastin dhe filtrat. Kur klikojmë në secilën prej tyre.

Sa për funksione të reja duhet të mirëpresim të shtëna të shumta. Ky funksion do të na lejojë të kapim imazhe të ndryshme, për shembull të një menuje restoranti. Në këtë mënyrë ne mund t'i shohim ato më vonë pa qenë e nevojshme t'i ruajmë në mbështjellësen tonë që atëherë lupa nuk i ruan imazhet në pajisjen tonë Nëse nuk e specifikojmë atë.

Apple gjithashtu ka reflektuar se si të lëshojë lupën në iOS dhe iPadOS. Për ta nisur, duhet të shtypni butonin e energjisë tre herë në iPhone ose iPad pa një buton Home ose tre herë në butonin Home me pajisjet që bëjnë. Përveç kësaj, ne mund të shtojmë një widget në qendrën e kontrollit. Sidoqoftë, tani lupa mund të shtohet si aplikacion direkt kur aktivizojmë funksionin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.