Kapsula e Mjegullnajës Anker, ne analizojmë projektorin portabël standard

Pavarësisht se ka qenë në treg për disa vite tani, projektori portabël i Anker's Nebula Capsule mbetet një nga pikat referuese në projektorët portabël. Me Android 7.1, AirPlay, bateri të integruar dhe një cilësi imazhi më se të denjë, është zgjidhja perfekte për të shijuar përmbajtje multimediale kudo që të jeni.

Dizajni dhe specifikimet

Me një dizajn cilindrik dhe një madhësi të ngjashme me atë të një kanaçe sode, ky projektor i vogël portabël është ideal për tu marrë kudo. Pesha e tij prej 420 gramësh nuk është e tepërt për ta mbajtur atë me pjesën tjetër të bagazhit tonë ose vendoseni në shtëpi në çdo dhomë, në kthim na ofron deri në katër orë rishikim falë baterisë së saj të integruar. Cilësia e ndërtimit është shumë e lartë dhe metali i jep asaj një ndjenjë të qëndrueshmërisë që i jep shumë qetësi mendore kur bëhet fjalë për transportin e tij.

Dy të tretat e poshtme janë të zëna nga një grilë që i hap rrugën altoparlantit të saj 360º me fuqi 5W. Harrojeni për ata altoparlantë qesharakë të projektorëve të tjerë portabël, ju mund ta dëgjoni filmin tuaj pa probleme dhe pa nevojë për më shumë sesa projektori juaj Kapsula Nebula, me vëllim i mirë dhe cilësi befasuese e zërit. Anker mbështetet aq shumë në këtë altoparlant sa që mund ta përdorni edhe këtë Kapsulë si një altoparlant Bluetooth të lëvizshëm, duke harruar funksionin e projektorit.

Në krye kemi vetë projektorin. Kjo Kapsulë na ofron një rezolucion prej 854 480 (16: 9) dhe një madhësi ekrani që mund të shkojë nga 40 në 100 inç, në varësi të distancës në të cilën vendosni pajisjen (rreth 3 metra maksimum). Ka një rrotë për të kontrolluar fokusin dhe kontrollon në pjesën e sipërme që përfshijnë volumin, funksionin e altoparlantit Bluetooth dhe fuqinë e pajisjes. Projektori gjithashtu përmban korrigjimin automatik të ekranit për të parandaluar shtrembërimin e figurës. Ka një shkëlqim prej 100 lumenësh ANSI.

Në pjesën e poshtme të projektorit gjejmë të vetmet dy lidhje fizike që ka: microUSB për rimbushjen e baterisë dhe lidhjen e aksesorëve të ruajtjes dhe një hyrje HDMI 1.4 (1080p). Nëse kësaj i shtojmë se ai ka AirPlay për të dërguar përmbajtje nga iPhone, iPad ose Mac dhe se ka edhe aplikacionet e veta të instalueshme. në pajisjen për transmetim përmes lidhjes WiFi të disponueshme, rezultati përfundimtar është që ne kemi praktikisht të gjitha opsionet e lidhjes që mund të na interesojnë.

program

Isshtë një nga pikat e forta të kësaj Kapsule Mjegullnaje, edhe pse me disa kufizime. Ka Android 7.1 si sistem operativ, por nuk sjell Google Play por në vend të kësaj ekziston një dyqan aplikimesh paralele: Aptoide TV. Nga ky dyqan aplikacionesh mund të shkarkojmë aplikacione si Netflix, Amazon Prime Video, Plex, Youtube, etj, por ka edhe disa mangësi, si Disney +. Navigimi nëpër menu të ndryshme bëhet përmes telekomandës të përfshirë në kuti, por personalisht preferoj të përdor aplikacionin Nebula Connect (lidhje) që ju lejon ta kontrolloni atë nga iPhone (ose Android). Me këtë aplikacion duke shkruar kredencialet tuaja të hyrjes në shërbimet e transmetimit është shumë më e lehtë, si dhe të lundroni nëpër menu.

Përdorimi i projektorit është mjaft i thjeshtë dhe kushdo me përvojë minimale me smartphone do të jetë në gjendje ta përdorë atë pa ndërlikime. Riprodhimi i përmbajtjes përmes shërbimeve të transmetimit është shumë i rrjedhshëm, dhe lidhja WiFi është shumë e qëndrueshme. Gjatë provave të mia nuk kam pasur probleme me ndërprerje të lidhjeve ose kapërcime në riprodhim. Përdorimi i AirPlay është vërtet i qetë të jesh në gjendje të shikosh çdo përmbajtje që ke ruajtur në pajisjen tënde Apple pa asnjë kabëll.

Imazhi dhe tingulli

Ne arritëm në pikën kryesore të analizës, dhe këtu mund të themi se Kapsula e Mjegullnajave sillet mjaft mirë nëse marrim parasysh kufizimet e saj për shkak të llojit të projektorit që është. Cilësia e imazhit është mjaft e mirë nëse përdorim madhësi të ndërmjetme të ekranit, vetëm me madhësi prej 100 inç mund të themi se ato 480 piksel me rezolucion janë të dukshme. Bestshtë më mirë të qëndroni në një zonë midis 40 dhe 100 inç dhe kështu do të shijojmë një cilësi të mirë të imazhit. Ndriçimi është një faktor kufizues në këtë projektor. 100 lumenët e tij ANSI ju lejojnë të shijoni një imazh të mirë në një dhomë të errët, edhe më mirë nëse përdorni një ekran projektori, por çdo mur i bardhë mund ta bëjë gjithashtu. Gjërat ndryshojnë jashtë ose nëse dhoma është e ndritshme, aty shkëlqimi nuk jep më shumë nga vetja dhe përvoja nuk është aq e mirë.

Aty ku është vërtet befasuese është cilësia e zërit, me të vërtetë nuk do të keni nevojë për ndonjë pajisje tjetër për të dëgjuar mirë audion e filmave dhe serialeve tuaja. Mos prisni fuqinë ose cilësinë e Kinemasë tuaj Shtëpi, por ajo sillet mjaft mirë, me vëllim mjaft të lartë dhe bas të pranueshëm. Deri tani kisha mundësinë të provoja projektorë të tjerë portabël dhe tingulli ishte gjithmonë shumë zhgënjyes, deri në pikën që ishte një nga arsyet që unë kurrë nuk i kisha konsideruar këto pajisje si mundësi.

Mendimi i redaktorit

Nëse jeni duke kërkuar një projektor portativ me autonomi dhe shkathtësi të mirë, kjo Kapsulë Mjegullnaje nuk do t'ju zhgënjejë. Me një dyqan aplikacionesh që ju lejon të shijoni aplikacionet kryesore të transmetimit, pajtueshmërinë AirPlay dhe hyrjet microUSB dhe HDMI, nuk do të keni probleme kur zgjidhni se si dëshironi t'i kaloni përmbajtjen asaj. E gjithë kjo ka një çmim, dhe kjo është se rezolucioni nuk është më i miri që mund të jetë dhe shkëlqimi kufizon përdorimin e saj në ambiente të mbyllura në dritë të ulët, por nëse nuk keni nevojë për një ekran më të madh se 80-90 dhe planifikoni ta përdorni në ambiente të mbyllura, nuk do të jetë një problem i madh për ju. E keni në dispozicion në Amazon (lidhje) për 399 €.

Kapsula e mjegullnajës
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
399
 • 80%

 • Dizajn
  Redaktori: 90%
 • Imazh
  Redaktori: 70%
 • Conectividad
  Redaktori: 100%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 80%

rekuizitë

 • Autonomia deri në 4 orë
 • Tingull i mirë
 • Lidhja WiFi
 • Android 7.1 me aplikacione të instalueshme
 • Hyrja AirPlay, HDMI dhe microUSB

Contras

 • Ndriçim i ulët
 • Rezolucion i ulët për 100 "

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.