Komisioni Evropian mund të padisë Apple për shkeljen e ligjit të konkurrencës

Komisioni Evropian

Unë nuk kuptoj shumë për ligjin, por ka gjëra që me sa duket nuk kanë shumë kuptim dhe logjikë, siç është ankesa që Komuniteti Evropian kundër Apple, nxitur nga Spotify.

Platforma audio ankohet se nuk mund të konkurrojë me çmimin e Apple Music sepse Apple mban 30% të xhiros së shkarkimeve të Spotify përmes App Store. Ai dëshiron që Apple të ulë komisionin e saj, ose të rrisë çmimin e pajtimit në Apple Music. Çfarë pëlhure.

Siç është botuar Financial Times, Komisioni Evropian do të paraqesë akuza kundër Apple këtë javë sepse beson se shkel ligjin e BE-së për konkurrencën e lirë. Kjo ankesë i referohet një mosmarrëveshje antitrust që Spotify ka mbajtur për dy vjet dhe mollë.

En 2019, Spotify paraqiti një ankesë në Komisionin Evropian, duke pretenduar se Apple zbaton rregullat e App Store që "qëllimisht kufizojnë zgjedhjen dhe mbysin inovacionin në kurriz të përvojës së përdoruesit", duke akuzuar kompaninë "që vepron si lojtar dhe arbitër. Për të dëmtuar qëllimisht një aplikacion tjetër zhvilluesit.

Spotify vuri në dukje se komisioni 30% i Apple për blerjet e App StorePërfshirë pajtimet brenda aplikacionit, ai detyron shërbimin e transmetimit të muzikës që të ngarkojë pajtimtarët ekzistues 12,99 Euro në muaj për planin e tij Premium në App Store, për të mbajtur 9,99 Euro në muaj që zakonisht ngarkon jashtë. Nga App Store.

Spotify argumenton se kjo i jep Apple një avantazh të padrejtë sepse nuk mund të konkurrojë me çmimin standard të Muzika e Apple prej 9,99 Euro në muaj brenda App Store.

Unë sinqerisht besoj se të kesh miliona përdorues të Apple që ofrojnë një aplikacion në Apple App Store ka vlerë, që kompania Cupertino duhet të tarifojë pa marrë parasysh sa Spotify është.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.