Kontaktet e Tjera (TOC), një alternativë ndaj agjendës tuaj me privatësi totale

Faqja e parë e analizës TOC

Ne jemi në epokën e lidhur. Të gjitha tonat të dhënat në re dhe të jenë në gjendje për të hyrë në të në çdo kohë. Për më tepër, sa herë që instalojmë një aplikacion të ri në celularin tonë, ata me siguri do të na kërkojnë qasje në foto dhe kontakte. Prandaj, kur i pranojmë këto kushte, ne po supozojmë - dhe po i ekspozojmë - të gjitha të dhënat personale në axhendën tonë.

Twitter, Facebook, WhatsApp, etj. janë disa shembuj të asaj që po ju tregojmë. Më vonë, natyrisht, vjen kur pendohemi që kompania në detyrë ka pësuar një sulm kompjuterik dhe miliona llogari janë të ekspozuara. Nga kjo vështrim në botën aktuale dhe duke dashur të vendosim barriera për këto qasje, "Kontaktet e Tjera (TOC)", një aplikacion që vjen për të qenë një alternativë ndaj librit tonë të kontaktit dhe kjo vë pengesa për këto leje. Ka një pamje të thjeshtë, minimaliste dhe ka pak mundësi. Por kjo është ajo që është: të kesh një axhendë krejtësisht të palidhur me gjithçka është e detyrueshme për të shkëmbyer të dhëna. Le të hedhim një vështrim.

TOC: një axhendë alternative për ato kontakte që dëshironi të ruani nga kaq shumë ndërhyrje në internet

Brendshme dhe zbukurime TOC Kontaktet e tjera

Kjo nuk do të thotë se gjithçka është negative në dhënien e aksesit në kontaktet tona për aplikacionet e palëve të treta. Por, privatësia e secilit rast është më e mirë që ju të vendosni dhe jo dikush jashtë preferencave tuaja. Gjithashtu, pse duhet të themi për të dhënat e njerëzve të tjerë? Prandaj, «Kontakti tjetër (TOC)» lindi, një aplikacion me një dizajn minimalist dhe shumë i lehtë për t’u përdorur.

Sapo ta shkarkoni këtë app Në iPhone, mund të filloni të futni kontakte të reja (si një përzgjedhje ashtu edhe tërë librin tuaj të telefonit). Mund të jetë një alternativë e mirë për ato kontakte pune se ndoshta është më mirë të mbash siguri dhe që kompanitë e tjera (Facebook ose Google) të mos kenë qasje.

Në fushat që do të plotësohen do të kemi mundësinë të vendosim emrin, mbiemrin, adresën e emailit, kompaninë për të cilën punoni dhe një numër telefoni (tani për tani punon vetëm për numra me 9 shifra) Përveç kësaj, fusha e fundit do të përdoret për të shtuar shënime në lidhje me atë kontakt.

Qasja me Touch ID ose Face ID dhe modalitetin e dyfishtë

Prekni ID-në e hyrjes në Face ID në TOC

Ndër disa opsione konfigurimi të disponueshme për TOC, ne do të kemi mundësinë të zgjedhim midis dy mënyrave të prezantimit: modaliteti i errët ose modaliteti normal. Këtu do të varet nga shijet e secilit përdorues.

Ndërkohë, një nga gjërat që më pëlqeu më shumë në lidhje me këtë aplikacion është që nëse dëshironi, jo të gjithë që kanë qasje në iPhone tuaj do të kenë mundësi të hyjnë në listën e plotë të kontakteve. Pse Sepse zhvilluesit kanë vendosur një pengesë më shumë: zhbllokimin e aplikacionit me përdorimin e Touch ID ose Face ID.

Po kështu, edhe TOC lejon të përdorë ID të telefonuesit duke ruajtur të gjitha të dhënat personale të kontakteve të ruajtura brenda.

Mendimi i redaktorit dhe shkarkimi i aplikacionit

Ndoshta shija e mirë që na ka lënë ky aplikacion është falë lehtësia e përdorimit dhe pamja e tij minimaliste. Nuk ka pretendime për asgjë: të jetë një agjendë alternative ndaj iPhone por me një intimitet shumë të lartë.

Përdorimi dhe cilësimet e tij janë të lehta për tu trajtuar. Gjithçka është shumë intuitive. Cfare ka me shume, Kjo privatësi shtesë përmes përdorimit të teknologjive të tilla si Touch ID ose Face ID duket shumë e suksesshme.. Më shumë se një person mund të kenë qasje në iPhone tonë. Dhe mbase disa kontakte profesionale - ose jo - do të mbahen më mirë nën kyç.

Inshtë në këtë aspekt të fundit ku Kontaktet e Tjera (TOC) ka më shumë kuptim se kurrë: një përdorim profesional do të ishte më idealja. Tani, nëse jeni një nga ata që privatësia është aspekti më i rëndësishëm në këtë drejtim, ky aplikacion mund të jetë alternativa juaj.

Së fundmi, na duket një ide e mirë që zhvilluesit të kenë përfshirë mundësinë që në ID të telefonuesit, kontaktet që kemi ruajtur brenda të shfaqen edhe në thirrje. Siç e gjetëm gjithashtu mirë që kur shtypni emailin e një kontakti, aplikacioni «Mail» lëshohet për të shmangur përdorimin e 'kopjimit dhe ngjitjes' tipike. Tani, nëse ka diçka që ne do të dëshironim të shihnim në versionet pasuese, do të ishte në gjendje të eksportonim kontakte nga agjenda jonë pa pasur nevojë të bëjmë të gjithë procesin manualisht.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.