Tim Cook do të takohet sot me Presidentin francez Emmanuel Macron

CEO i Apple duket se ka shumë ndikim në skenën ndërkombëtare, kjo nuk është për më pak, marrëveshjet e tij më shumë se dyshuese ligjore me Irlandën kanë bërë që vendi të kërkojë gudulisje me Bashkimin Evropian për tarifat dhe taksat e veçanta që vendi zbatohet për Apple në territorin e tij. Tani Tim Cook duket se ka diçka për t'i thënë Presidentit të Republikës Franceze, Emmanuel Macron.

Sipas agjendës zyrtare të presidentit francez të hënën në mëngjes ai ftoi Tim Cook, CEO i Apple, në rezidencën e tij për një takim, ne imagjinojmë se ata nuk do të flasin saktësisht për brioshët e shijshëm që me siguri do t'i shërbejnë atij.

Ne imagjinojmë se temat kryesore për të cilat ata do të flasin do të jenë temat e zakonshme, diçka si zhvillimi i makinave inteligjente në Francë, taksat (që dëmton më shumë Apple në Evropë) dhe natyrisht si të implementohen produktet e ndërmarrjes Cupertino në shkollën franceze. Sidoqoftë, këto lloj takimesh zakonisht nuk priren të kenë shumë efekt përtej fotografive tipike.

Ndërkohë, Franca është mbjellë ende një sistem agresiv taksash për ato kompani që përpiqen të shmangin pagimin e taksave rreth Bashkimit Evropian, ndër të cilat janë, si mund të ishte ndryshe, Apple, Google dhe Amazon. Tim Cook nuk ka zgjidhje tjetër veçse të bëjë pak politikë nëse dëshiron që gjërat të shkojnë sipas mënyrës së tyre, ndërkohë çmimi i produkteve të kompanisë Cupertino në Evropë po rritet gjithnjë e më shumë, madje duke marrë parasysh që monedha e Amerikës së Veriut është qartë nën vlerën evropiane, megjithatë, ka qindra euro ato që një evropian përfundon të paguajë më shumë për të njëjtin produkt, pavarësisht nga fakti se metoda e importit është e njëjtë, sepse të gjitha prodhojnë në Kinë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.