Ky është shpjegimi pse Visual Organizer i iPadOS 16 mbështet vetëm çipin M1

Organizuesi vizual në iPadOS 16

Apple zakonisht kufizon disa opsione të saj sisteme të reja operative te hardueri më i vjetër. Shpjegimi për këtë është i dyfishtë. Nga njëra anë, ai inkurajon përdoruesit të rinovojnë produktet e tyre për të vazhduar me lajmet më të fundit. Nga ana tjetër, fuqia dhe kompleksiteti i veçorive të reja ndonjëherë kërkojnë pajisje specifike që pajisjet e vjetra nuk e kanë. Ky është rasti, për shembull, i Organizuesi vizual në iPadOS 16. Ky funksion Është i pajtueshëm vetëm me iPad me çipin M1 dhe Apple ka shpjeguar pse: kompleksiteti i funksionit kërkon shumë burime.

Kërkesat e larta për Visual Organizer në iPadOS 16 kufizojnë disponueshmërinë e tij

Kryerja e shumë detyrave nuk ka qenë kurrë kaq e lehtë. Tani mund të ndryshoni madhësinë e dritareve bazuar në atë që po bëni dhe, për herë të parë në iPad, t'i shihni ato të mbivendosen.

iPadOS 16 prezanton një përmirësim thelbësor në ekosistem. Pas shumë vitesh ekspozimi të lajmeve komplekse në iPadOS, Apple ka lejuar mbivendosjen e dritareve dhe aplikacioneve. Këtë e bën përmes një funksioni të quajtur Organizuesi vizual. Ky organizator na lejon të kemi grupe aplikacionesh në anën që mund t'i hapim vetëm duke klikuar mbi to.

Artikulli i lidhur:
iPadOS 16 mbërrin i ngarkuar me lajmet e shumëpritura

Përveç kësaj, Visual Organizer është i pajtueshëm me monitorët e jashtëm, kështu që funksioni përmirësohet edhe më shumë kur punojmë në modalitetin me shumë ekrane. Ato mund të hidhen deri në tetë aplikime në të njëjtën kohë që do të thotë një fuqi dhe kompleksitet i madh për burimet e iPad. Ky është një nga opsionet pse opsioni i ri i iPadOS 16 ka arritur në iPad vetëm me çipin M1, që është: iPad Air (gjenerata e 5-të), iPad Pro 12,9 inç (gjenerata e 5-të) dhe iPad Pro 11 inç (gjenerata e tretë).

nga Trendet Dixhitale pyesnin ata cila ishte arsyeja e vërtetë për të kufizuar opsionin për çipin M1 dhe kjo ishte përgjigja e Apple:

Sipas kompanisë, Visual Organizer është i kufizuar në çipat M1 kryesisht për shkak të veçorisë së re të shkëmbimit të shpejtë të memories së iPadOS 16, e cila përdoret gjerësisht nga Visual Organizer. Kjo i lejon aplikacionet të konvertojnë hapësirën ruajtëse në RAM (në mënyrë efektive), dhe çdo aplikacion mund të kërkojë deri në 16 GB memorie. Meqenëse Visual Organizer ju lejon të keni deri në tetë aplikacione të ekzekutuara në të njëjtën kohë, dhe duke qenë se çdo aplikacion mund të kërkojë 16 GB memorie, kërkon shumë do të thotë. Si i tillë, funksioni i ri i menaxhimit të dritareve ka nevojë për çipin M1 për performancë të qetë.

Dua te them çipi M1 ka fuqinë e nevojshme dhe të mjaftueshme për të menaxhuar burimet Visual Organizer. Është e qartë se kur çipi M2 të arrijë në iPad Pro, ai gjithashtu do të mbështesë këtë funksion dhe mund të jetë edhe më i fuqishëm pasi kalimi nga M1 në M2 përfshin përmirësime të rëndësishme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   homus dijo

  Sigurisht, sigurisht kjo është arsyeja pse... nuk ju takon juve të blini një iPad të ri.

 2.   pableteje dijo

  Shpjegimi i vërtetë është: "vjetërsimi i planifikuar"