Letër nga Tim Cook për Punonjësit në 5 vjetorin e vdekjes së Steve Jobs

Steve Jobs-

Të mërkurën e kaluar, 5 tetor, vetëm disa ditë më parë, pesë vjetori i vdekjes së Steve Jobs. Duket sikur dje, është ajo që jeta ka, që ju shikoni prapa dhe ndjeni se koha, siç thuhet zakonisht, ka kaluar. Dhe përkundër kësaj ndjenje, shumë njerëz në botë, veçanërisht ata që ishin më afër tij, nuk e harrojnë atë.

CEO i tanishëm i Apple, Tim Cook, i cili u propozua si pasardhës i tij nga vetë Steve Jobs, kujton bashkëthemeluesi i kompanisë në një cicërimë, por edhe përmes një emaili shumë më të thellë dërguar punonjësve dhe që tani kemi qenë në gjendje ta dimë.

Tim Cook: "Unë mendoj për Steve çdo ditë"

Steve Jobs vdiq më 5 tetor 2011 si rezultat i dështimit të frymëmarrjes në lidhje me një tumor neuroendokrin pankreatik që u diagnostikua në 2003.

Tim Cook ka dërguar një mesazh prekës për të gjithë punonjësit e Apple duke kujtuar figurën e Jobs. Ky është përkthimi i mesazhit të plotë:

Ekipi,

E di që shumë prej jush po mendojnë për Steve sot, pesë vjet pas vdekjes. Prania e tij mbetet e fortë këtu në Apple, dhe ndikimi i tij ndihet ende thellë në të gjithë botën.

Personalisht, unë mendoj për Steve çdo ditë. Kujtesa e saj është një frymëzim dhe burim force për mua, si në punën time ashtu edhe në jetën time personale. Unë mendoj për rreziqet e guximshme që ai ndërmori si një novator dhe një udhëheqës dhe mendoj për bisedat që bëmë pothuajse çdo ditë për kompaninë tonë, klientët tanë, familjet dhe miqtë tanë. Janë kujtime që dashurohen përgjithmonë.

Më shumë se kurrë, jeta jonë e përditshme formohet nga produktet dhe idetë që Steve solli në jetë. Unë uroj që ju të mund të shihni se sa popullor dhe i fuqishëm është bërë iPhone në fotografi. Dhe e di që ju do të donit magjinë dhe eksitimin e funksionit tonë të ri Kujtimet në fotografi në iOS 10.

Apple, kompania që ai ndërtoi dhe më vonë u shpëtua, është në shumë mënyra trashëgimia më e qëndrueshme e Steve. Ai besonte thellë se Apple duhet të na frymëzojë për të bërë punën më të mirë të jetës sonë, duke krijuar produkte që pasurojnë jetën e të tjerëve.

Steve i bëri shumë të qarta vlerat e Apple. Ai na mësoi të përqendrohemi në bërjen jashtëzakonisht të mirë të disa gjërave dhe vendosjen e shiritave të lartë për veten tonë. Ai kërkoi që ne gjithmonë të përpiqemi për thjeshtësi, në produktet tona dhe në qasjen tonë. Dhe e dija që duke bashkëpunuar brenda Apple, ne mund të arrijmë gjëra që asnjë kompani tjetër nuk mund t'i bënte. Të gjithë suksesin e Apple gjatë dy dekadave të fundit ua kemi borxh këtyre parimeve themelore.

Steve gjithashtu më mësoi se gëzimi i madh në jetë është në udhëtim, jo ​​në ndonjë rast apo ngjarje të veçantë. Nuk ka të bëjë me transportimin ose shitjen ose fitimin e një çmimi. Gëzimi i vërtetë është arritja atje.

Steve ishte një person i veçantë, i paharrueshëm. Faleminderit që ishe pjesë e trashëgimisë së tij dhe që u bashkove me mua në këtë rrugëtim pasi do ta kryejmë atë në të ardhmen.

Tim

Undshtë padyshim një letër prekëse në të cilën Tim Cook shpreh ndjenjat e tij më të thella për atë se kush ishte, jo vetëm një shef apo një bashkëpunëtor, por edhe një mik i shkëlqyeshëm.

Cook nuk donte ta humbte rastin dhe kështu, Ai gjithashtu ka përmendur disa nga risitë e prezantuara kohët e fundit nga kompania, si seksioni Kujtimet që ka mbërritur me iOS 10, ose karakteristikat e iPhone si një instrument për fotografi. Por kjo përmendje nuk është e rastësishme, aq më pak thjesht propagandë. Muzika dhe fotografia ishin dy nga aspektet për të cilat Steve Jobs ishte më i apasionuar dhe që ai gjithmonë dëshironte t'i prezantonte dhe përsoste në produktet e kompanisë. Prandaj Cook i citon ata si një arritje për të cilën Steve Jobs do të jetë krenar.

Çfarë mendoni për mesazhin nga CEO i Apple për punonjësit?

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   iOS-të dijo

  Unë jam një tifoz i mollës, por sinqerisht kjo duket si një kult mos qij me mua

 2.   Seba dijo

  Kjo më duket mirë. Mbi të gjitha, të flasësh për dikë që ka arritur deri më tani në arritjet e tij është një mënyrë obsesive për të arritur qëllimet e tij. Kockë për ata që mund ta shohin atë. Të tjerët do të thonë se ai është i çmendur. Siç tha ai vetë, ju duhet të jeni aq të çmendur sa të doni të ndryshoni botën.