LiDAR dhe Mac Pro në makinat që hartat Apple Maps

Unë kurrë nuk lodhem ta them, hartat e mollë Ata ndjekin disa hapa prapa udhëheqësit në sektor, Google Maps, megjithatë, kjo nuk do të thotë që kompania Cupertino vazhdon të punojë shumë për të ofruar rezultatin më të mirë të mundshëm në shërbimin e saj, i cili përveç se është falas, është plotësisht i integruar me produktet e kompanisë.

Sidoqoftë, mënyra me të cilën Apple "harton" hartat e saj ende duket më pak konvencionale sesa mund të imagjinoni. Makinat Apple Maps përdorin LiDAR, iPad dhe Mac Pro për të kapur të gjitha të dhënat e nevojshme sipas vetë kompanisë.

Padyshim që nuk po flasim për udhëzuesin e thjeshtë që na ofrohet, por për sistemin e lundrimit 3D që Apple po zbaton në gjithnjë e më shumë qytete dhe që na lejon të lundrojmë praktikisht në Realitetin e Zgjeruar sikur të ishim atje, me avantazhin që ofron një rezolucion dhe cilësi të imazhit që asnjë konkurrent tjetër nuk mund të ofrojë. Për ta bërë këtë, ai përdor një seri kamerash speciale 360º në automjetet e saj që janë të lidhura me një Mac Pro për të përpunuar imazhin në mënyrën e duhur. Nga ana tjetër, ata gjithashtu përdorin një model iPad të prodhuar posaçërisht për këtë, ne imagjinojmë se ndryshimet me atë konvencionale do të gjenden kryesisht në softuer.

Ka qenë në faqen e internetit të njohur 9to5Mac ku ata kanë hyrë në këtë informacion që na lejon të dimë pak më nga afër se si Apple punon në hartat e saj. Curshtë kurioze të shohësh se si kompania Cupertino mbyllet në bandë dhe përfitoni plotësisht nga hardueri dhe softueri juaj për të përmbushur këto detyra, dhe Ky është çelësi i suksesit të kompanisë, duke punuar në produktet e saj për të ofruar një gamë më të gjerë të mundësive dhe një terren testimi që është më se i provuar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.