Mbroni veshët tuaj me opsionin "Siguria e kufjeve"

aeropodet pro

Një nga opsionet që kemi në dispozicion në iOS është rregullimi i volumit të kufjeve tona (cilado markë që të jenë) për të mbrojtur veshët tanë. Në këtë kuptim, unë jam i sigurt se shumë prej jush tashmë do ta dinë këtë opsion, por kurrë më parë nuk keni pasur një paralajmërim ose të ngjashme. Për të rregulluar këtë mbrojtje është e thjeshtë dhe ne vetëm duhet të shkojmë në cilësimet e iPhone tonë dhe përdorni opsionet e tingujve dhe dridhjeve.

Bëhet fjalë për marrjen e njoftimeve nga kufjet

Mbrojtja e veshit

Me këtë ne sigurohemi që të mbrojmë veshët tanë në rast të dëgjimit të audios me tingullin e kufjeve për një kohë të gjatë, një kohë e gjatë mund të jetë e dëmshme për ta dhe për këtë arsye sistemi na lajmëron në rast se jemi të ekspozuar ndaj këtyre dëmtimeve. 

Në disa vende këto njoftime nuk mund të çaktivizohen por në vendin tonë ato mund të aktivizohen si dhe të çaktivizohen. Për këtë, siç kemi diskutuar më lart, ne thjesht duhet të kemi qasje në Cilësimet> Tingujt dhe dridhjet> Siguria e kufjeve. Në këtë pikë do të shohim ekspozimin tonë ndaj tingujve me zë të lartë me kufje dhe paralajmërimet e marra.

Ne mund ta aktivizojmë këtë funksion deri në 100 decibel dhe është kurioz se çfarë na tregon ose shembulli që bën për secilin prej decibelëve që ne ngjitemi. Fillon si zhurma e një fshesë me korrent me 75 db dhe përfundon si zhurma e një sirene të ambulancës me 100 db. Rregullimi i këtij opsioni mund të mbrojë veshët tanë kur dëgjojmë muzikë me kufjet tona dhe është ajo dëgjimi është diçka që ne e humbasim me kalimin e viteve dhe nuk shërohet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Jose dijo

    Përshëndetje. Epo, më ka skuqur që kapërcej mesazhin e vogël që kam kaluar mbi vëllimin dhe automatikisht e ul atë. Unë dua ta çaktivizoj dhe nuk e shoh se si. A mund te me ndihmosh? Faleminderit