McLaren konfirmon se kishte bisedime me Apple

fernando-alonso-mclaren-43434

Në fund të shtatorit, gazeta Financial Times pretendoi se Apple po konsideronte ose një blerje të plotë të McLaren ose një investim strategjik në prodhuesin e makinave në Formula 1. The New York Times dhe Bloomberg raportuan veçmas se bisedimet ishin duke u zhvilluar, duke vënë në dukje se ishte më se e mundshme që Apple përfundimisht të zgjidhte të bënte një investim të rëndësishëm në kompani sesa ta blinte atë. Sapo u botua lajmi, firma britanike e makinave mohoi që të dy kompanitë ishin ulur në të njëjtën tryezë për të arritur një marrëveshje që do të përfitonte nga të dy palët.

Por dy muaj më vonë, rezulton se ato raporte ishin të sakta. Në një intervistë dhënë për Reuters nga kreu i McLaren Automotive, Mike Flewitt, ai pretendimet McLaren kishin diskutime me Apple, por deklaroi se bisedimet nuk përparuan pozitivisht. Përveç kësaj, ajo gjithashtu ka përjashtuar një ofertë të mundshme blerje nga Apple.

Nuk kishte asnjë përpjekje blerjeje nga Apple. Ata na vizituan, biseduam, biseduam për ato që kanë bërë, biseduam për ato që kemi bërë. Ne kurrë nuk kemi qenë në gjendje të arrijmë një marrëveshje të mundshme fitore.

Kur ekipi britanik doli të mohojë thashethemet e mundshme të blerjes, pretenduan se nuk ishin në negociata me Apple për të bërë një investim të rëndësishëm në kompani, por nuk mohoi në asnjë moment që të dy kompanitë të kishin qenë në negociata.

Siç ju informuam dy muaj më parë, Interesi i Apple për të lëshuar automjetin e saj është anuluar, të paktën për një moment, anulimi që erdhi menjëherë pas publikimit të këtij thashethemi, i cili mund të tregonte se hileja e fundit që Apple donte të luante ishte partneriteti me një ekip prestigjioz në mënyrë që të kryente projektin ambicioz të nisjes së një automjeti nën akronimet e saj .


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.