Me tvOS 15 mund të identifikohemi me Face ID të iPhone

Të gjitha dëshirat tona për një azhurnim të madh të tvOS me mbërritjen e versionit të tij 15 u zhdukën gjatë vitit WWDC21 që kohët e fundit jetojmë drejtpërdrejt përmes Actualidad Gadget. Nuk kishte asnjë rinovim të ekranit bazë ose funksione revolucionare, megjithatë, ne gjetëm "detajin e fshehur" të çuditshëm.

Tani mund të identifikohemi lehtë dhe të plotësojmë të dhëna në tvOS duke përdorur Face ID në iPhone tonë. Këto lloj integrimesh janë ato që e bëjnë Apple TV një produkt që rekomandohet veçanërisht për përdoruesit e Apple në përgjithësi, me një distancë mjaft të largët nga TV të tjerë inteligjentë më të njohur dhe shumë më keq të integruar.

Siç kemi thënë më parë, integrimi i HomePod Mini me Apple TV është një nga disa risitë në lidhje me tvOS 15. Sidoqoftë, një detaj në lidhje me integrimin gjithashtu duket mjaft interesant për ne. Tani do të jemi në gjendje të identifikohemi më shpejt në aplikacionet ose shërbimet tona të integruara me Apple TV duke përdorur drejtpërdrejt Face ID ose Touch ID të iPhone tonë, Siç mund ta shohim në kapjen që shoqëruesit e 9to5Mac ku mund ta vlerësojmë këtë sistem të ri identifikimi.

Në këtë mënyrë dhe përmes një njoftimi, keychain iCloud do të sinkronizohet dhe do të na ofrojë alternativën e saktë shpejt, duke thirrur kështu pajisjen iOS që është më afër nesh, përgjithësisht iPhone-in tonë. Megjithëse është e vërtetë që integrimi i sistemeve të identifikimit përmes TV Remote i integruar në iOS ishte tashmë mjaft i mirë, tani ne e gjejmë atë në një nivel maksimal të integrimit sepse do të duhet vetëm të klikojmë në njoftim dhe të identifikohemi përmes Face ID ose ndonjë sistem tjetër që ne përdorim rregullisht. Çdo gjë për të përmirësuar integrimin e tvOS do të jetë e mirëseardhur pavarësisht spërkatjes së ujit të ftohtë që solli WWDC.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.