Si funksionon mjeti Share në aplikacionin e ri iOS 11 Files

Sistemi i ri operativ për iDevices, iOS 11, është zyrtarisht midis nesh. Ka shumë karakteristika të reja, por një nga më interesantet është aplikacioni i ri të dhëna nga të cilat ne mund të menaxhojmë skedarët tanë iCloud Drive dhe reve të tjera të ruajtjes, të gjitha nga një aplikacion vendas në iOS 11.

Një nga tiparet interesante që ka Files është mundësia e ndajnë dokumentet me njerëz të ndryshëm, ashtu siç e lejojnë retë e tjera të ruajtjes. Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha hollësitë kur bëhet fjalë për ndarjen e skedarëve të ndryshëm që mund të gjenden në këtë aplikacion të ri.

Gjërat e para së pari: Si të ndani skedarët në iOS 11

Files është një menaxher dokumentesh shumë efektiv, veçanërisht në iPad, falë funksioneve më të fundit të përfshira nga Apple në iOS 11. Në rastin e iPad, me mjetin zvarrit dhe lësho ne mund të kryejmë veprime të shumëfishta në më pak kohë. Ndarja e skedarëve është shumë e thjeshtë, ne vetëm duhet të ndjekim hapat e mëposhtëm.

 • Së pari gjeni skedarin që dëshironi të ndani. Pastaj shtypni pak mbi të dhe lëshoni gishtin nga ekrani.

 • Pasi të shtypni, një seri elementesh do të shfaqen në krye, ju duhet të zgjidhni Share.

 • Brenda menusë së ndarjes kemi mundësi të ndryshme: ndani atë me AirDrop, me mesazh dhe në varësi të aplikacioneve që keni instaluar, mund t'i ndani ato përmes atyre aplikacioneve. Shtypni a Shtoni njerëz.
 • Për të dërguar ftesën për të hyrë në dokument do të kemi gjithashtu disa mënyra: përmes mesazheve, një cicërimë, një email ...

Kush mund të shohë dokumentet që keni ndarë?

Sapo të ndahet një dokument i caktuar, është koha të vendosni kush mund t'i shohë ato skedarë dhe çfarë privilegjesh kanë mbi origjinalin; domethënë, përcaktoni se kush mund të ketë qasje në skedar, kush nuk mund, dhe cilat janë privilegjet e redaktimit të secilit prej njerëzve që kanë qasje në dokumentin e ndarë.

Nëse hyjmë në menunë Share në të njëjtën mënyrë si në pjesën e sipërme. Nëse klikojmë në Shto njerëz, në fund të menusë ka një skedë që thotë Opsionet e ndarjes. Nëse klikojmë mund të shohim se kemi dy elemente:

 • Kush ka qasje: Ne mund të vendosim se kush ka qasje në dokument: nëse vetëm njerëzit që ne ftojmë ose kushdo që ka lidhjen (e cila mund të ndahet përmes ftesës që ne i kemi dërguar një personi).
 • Më falni: Dëshiron që të gjithë të redaktojnë dokumentin? Pastaj zgjidhni "mund të bëjë ndryshime", përndryshe zgjidhni vetëm lexoni.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   El Otro dijo

  Ajo që nuk gjeta që vendosët, ose nuk kam parë opsionin për të ndarë, është se ajo që ndani mund të shihet / redaktohet vetëm midis përdoruesve të iCloud