Apple ndalon nënshkrimin e iOS 13.5.1

iOS 13

Si zakonisht pas fillimit të një azhurnimi të ri të iOS, Serverët e Apple kanë ndaluar nënshkrimin e versionit 13.5.1 iOS dhe iPadOS, në mënyrë që të parandalojë përdoruesit të jenë në gjendje të ulen në këtë version pas lëshimit të iOS 13.6.

Arsyeja pse Apple ndalon së nënshkruari versionet e mëparshme nuk është tjetër veçse të parandalojë që pajisjet e përdoruesit të mos vijnë mund të jetë në rrezik kundër shfrytëzimeve ose dobësive që zbulohen në versionet e mëparshme, megjithëse një nga arsyet kryesore është gjithmonë të shmangni jailbreak.

Apple lëshoi ​​iOS 13.5.1 për mbyllni shfrytëzimin e jailbreak në të gjitha pajisjet Apple menaxhuar nga iOS 13.5. Me iOS 13.5.1, ishte tashmë e mundur të shkëputeshin jailbreak pajisjet e menaxhuara nga ai version.

Sidoqoftë, është ende e mundur përmes vrimës së sigurisë që është në dispozicion në të gjithë pajisje të menaxhuara nga procesorët Apple A7 deri A11, përmes jailbreak checkra1n falë shfrytëzimit të boot boot checkm8.

Nëse pajisja juaj nuk menaxhohet nga procesorët nga A7 në A11, është e mundur vetëm jailbreak iOS 13.5 dhe iPadOS 13.5 pajisje të menaxhuara përmes Unc0ver dhe Odisea. Për momentin nuk ka asnjë lajm që tregon se iOS 13.6 do të jetë i ndjeshëm ndaj ndërprerjes, megjithëse sipas përdoruesit të Twitter @ _Simo36, ai mund të ketë potencialin të jetë i prekshëm nga një ndërprerje jailbreak.

Disa ditë më parë, unë botova një artikull në lidhje me Jetëgjatësia e baterisë iOS 13.6, një jetëgjatësi e baterisë që u zvogëlua në të gjitha terminalet e analizuara Krahasuar me versionet e mëparshme të iOS, megjithëse duket se Apple nuk kujdeset shumë, dhe nëse vuani nga problemet e baterisë, do të duhet të duroni deri në versionin tjetër që Apple lëshon iOS, pasi nuk mund të ktheheni në versionin e mëparshëm .


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.