Apple sinkronizon historikun tuaj të thirrjeve me iCloud

kaloni nga thirrjet telefonike në facetime

Edhe një herë, polemikat shërbehen kur bëhet fjalë për privatësinë e përdoruesit. Të dy raportet e botuara nga media Ndërhyrja y Forbes pohojnë se Apple "fshehurazi" sinkronizon në iCloud historinë e thirrjeve që përdoruesit bëjnë përmes Telefonit dhe FaceTime. Këto regjistra përfshijnë informacione të tilla si numrat e telefonit, datat dhe orët që kanë ndodhur dhe kohëzgjatjen e thirrjeve të tilla.

Informacioni i sjellë në dritë nga media e sipërpërmendur e ka zanafillën në një hetim të kryer nga firma ruse e programeve kompjuterikë Elcomsoft. Sipas këtij hulumtimi, Regjistrimet e historisë së thirrjeve të përdoruesve ruhen në iCloud deri në katër muaj. Apple tashmë i është përgjigjur kësaj.

Regjistrimet e thirrjeve tona, në re

Sipas deklaratat nga Vladimir Katalov, CEO i Elcomsoft, te revista Forbes, është e mundur që kjo ruajtje e regjistrimit të thirrjeve të përdoruesve në iCloud të jetë për shkak të CallKit të ri të Apple për të integruar shërbime të tilla si WhatsApp, Viber ose Skype në iOS Phone. Regjistrat e thirrjeve janë mbledhur që prej të paktën iOS 8.2, i lëshuar në Mars 2015, për sa kohë që përdoruesi ka të aktivizuar iCloud.

Elcomsoft pretendimet që regjistrat e thirrjeve sinkronizoni automatikisht, edhe nëse rezervimet janë me aftësi të kufizuara dhe pa asnjë mundësi për të zgjedhur ta çaktivizoni këtë veçori nëse iCloud nuk është plotësisht i çaktivizuar por sigurisht, duke marrë parasysh që iCloud është i nevojshëm për funksionimin e disa aplikacioneve dhe funksioneve ...

Regjistri i thirrjeve iCloud

"Ju mund të çaktivizoni vetëm ngarkimin / sinkronizimin e shënimeve, kontakteve, kalendarëve dhe historisë së internetit, por thirrjet janë gjithmonë aty," tha Vladimir Katalov, CEO i Elcomsoft. "Ekziston një mënyrë që shkrimet e thirrjeve të zhduken nga re, nëse një përdorues heq një rekord të veçantë thirrjeje nga regjistri i pajisjes së tij, ai gjithashtu do të hiqet nga llogaria e tij iCloud gjatë sinkronizimit tjetër automatik.

Duke pasur parasysh që Apple zotëron çelësat e kriptimit për të zhbllokuar një llogari iCloud, një urdhër gjykate mund t'u japë autoriteteve akses në regjistrat e plotë të thirrjeve të një përdoruesi. Por më e keqja nga të gjitha, sipas The Intercept, është ajo informacioni mund të ekspozohet ndaj hakerave dhe kujtdo tjetër që mund të marrë kredencialet e përdoruesit iCloud.

Edhe pse duket se është pak e ekzagjeruar, duket se në disa raste hakerat mund të hyjnë në një llogari iCloud edhe pa kredencialet e saj, për shembull duke përdorur softuerin Shkelës telefoni nga Elcomsoft që saktësisht po azhurnohet tani duke përfshirë aftësinë për të nxjerrë historitë e thirrjeve iCloud me vetëm një shenjë vërtetimi nga një kompjuter në pronësi të mbajtësit të llogarisë iCloud.

Përgjigja e Apple

Në dokumentet e privatësisë dhe kushtet e përdorimit, Apple përcakton qartë se çfarë lloj informacioni mblidhet për rezervimet e iCloud. Në dokumentacionin në fjalë tregon se Historia e FaceTime ruhet në iCloud për një periudhë 30 ditore në mënyrë që të përmirësojë përvojën e përdoruesitAjo që nuk thuhet është nëse kjo ndodh edhe kur rezervimet e iCloud janë çaktivizuar nga përdoruesi.

Apple nuk ka qenë i ngadaltë për t’iu përgjigjur kësaj polemike, dhe gjithashtu e ka bërë këtë përmes revistës Forbes:

Ne ofrojmë sinkronizimin e historisë së thirrjeve në mënyrë që përdoruesit tanë të mund të kthejnë një telefonatë nga çdo pajisje. Apple është thellësisht e përfshirë në mbajtjen e të dhënave të përdoruesit të sigurta. Kjo është arsyeja pse ne u ofrojmë konsumatorëve aftësinë për të ruajtur të dhënat e tyre private.

Të dhënat e pajisjes janë të koduara me fjalëkalimin e një përdoruesi, dhe hyrja në të dhënat iCloud, përfshirë rezervimet, kërkon Apple ID dhe fjalëkalimin e përdoruesit. Apple rekomandon që të gjithë përdoruesit të zgjedhin një fjalëkalim të fortë dhe të përdorin vërtetimin me dy faktorë.

Isshtë e qartë se për t'iu përgjigjur një thirrjeje nga pajisje të tjera, ajo thirrje dhe të dhënat e saj, duhet të sinkronizohen përmes iCloud, diçka që ne e dimë tashmë prej disa vitesh. Por a mendoni se ka më shumë prapa gjithë kësaj?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Juan M. Albarracin dijo

  Kjo më ka ndodhur për një kohë të gjatë. Unë kam 2 iPhone me të njëjtën llogari iCloud në mënyrë që të mund të përdor hapësirën ruajtëse në të dy telefonat dhe thirrjet e bëra nga një telefon sinkronizohen në tjetrin dhe gruaja ime sheh timen dhe anasjelltas. Ka shumë postime në lidhje me të dhe unë kurrë nuk kam qenë në gjendje ta rregulloj atë.

 2.   Antonio Vazquez dijo

  Por nuk e kuptoj që në mënyrë që përdoruesi të jetë në gjendje të kthejë një telefonatë nga ndonjë pajisje, historia e thirrjes duhet të ruhet në re.
  A është që nëse merrni një telefonatë në iPhone tuaj mund të përgjigjeni nga një iPad, apo ...? Kjo do të zgjidhej me një njoftim të thjeshtë të thirrjes së humbur. nuk do të jetë ajo.
  Dhe çfarë lloj i të dhënave do të regjistrohej, numri i telefonuesit? Të dhëna të tjera shtesë?
  Mirë. Të paktën supozoj se përmbajtja e mesazhit nuk do të regjistrohet, siç ndodh me bazat e të dhënave të shërbimeve e-mail ...
  Atje, nëse shikoni te "Sendet e dërguara", mund të shihni gjithçka që keni shkruar gjatë viteve të fundit.

 3.   John dijo

  Kjo nuk është asgjë e re, kur bëj një restaurim të rezervimit të Icloud gjithmonë kam parë të dy historikun e thirrjeve, përfshirë SMS, këto nuk janë të dhëna relevante në këtë drejtim.