Pse Apple nuk i pëlqen kërkesa e FBI-së për të dhëna?

siguri

El FBI i ka kërkuar Apple masa paraprake që të mund të ketë qasje në sistemin iOS dhe kështu të përmirësojmë sigurinë duke parandaluar që pajisjet mobile të firmës të përdoren në kryerjen e krimeve. Sidoqoftë, problemi është se autoritetet duan që Apple të kapërcejë të gjitha rregulloret e saj, që iOS të pushojë së qeni ajo që është dhe që të dhënat e lëvizshme të jenë në shërbim të policisë, duke privuar plotësisht privatësinë. Padyshim, molla është përgjigjur jo, por sot ajo donte të shpjegonte arsyet që qëndronin pas saj.

Me kërkesë për të krijuar një vetëm sistemi iOS që mund të arrihet me forcë brutale Kompania ka kërkuar që diçka të konsiderohet e gabuar sepse nëse humbet qasja dhe mbrojtja e të dhënave, atëherë siguria e këtyre humbet. Pikërisht në këtë drejtim, kompania gjithashtu dëshironte të shtonte se kodi fillestar është formula më e sigurt për ta mbajtur iPhone të sigurt nga asgjë. Pra, nuk duket se do të ketë detyra në atë zonë.

Por nuk duket se Apple do të mbetet i shkurtër kur bëhet fjalë tregoni shqetësimin tuaj me kërkesë. Në fakt, ai gjithashtu ka argumentuar në udhëzuesin e tij se pse FBI nuk duhet të ketë qasje të plotë në çdo bisedë që është bërë ose marrë nga një iPhone. Edhe pse në këtë rast ai nuk shpjegon shumë për tezën e tij, ai konsideron se do të ishte një precedent shumë i keq dhe do të cenonte lirinë e njerëzve. Argumenti i vazhdueshëm në lidhje me linjën që ndan privatësinë dhe sigurinë vazhdon ta bëjë mollën të flasë dhe vazhdon ta shtyjë atë kundër forcave të sigurisë që duan që kriptimi të mos ndikojë në to. Çfarë mendoni për konumikadon?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

10 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Eximorf dijo

  Për herë të parë më pëlqen diçka nga molla dhe është ai pozicion, shpresoj ta mbash.

 2.   Gaston dijo

  Nëse djali i Tim Cook ose ndonjë ekzekutiv tjetër i vjetër vdes në një situatë të ngjashme me atë të këtyre të shtënave, gjëja e parë që Apple do të bënte do të ishte të zhbllokonte llogarinë iCloud për këdo që lidhet me ngjarjen në mënyrë që të sqaronte vdekjen e atij të afërmi .

  Eja, mos eja me këtë nivel të lartë hipokrizie

  1.    Francis dijo

   Dokumentoni veten mirë vëllai i parë para se të flisni, BFI nuk dëshiron që ata të zhbllokojnë vetëm një Icloud, por ata duan të jenë në gjendje të hyjnë në të gjithë Icloud. Keni atë privilegj që nuk e ka as Apple dhe as dikush tjetër.

 3.   Ton dijo

  Dhe nëse nuk do të kishit rënë kokë e këmbë në lindje, nuk do të thonit këtë marrëzi ... po sikur dhe nëse ... supozime absurde. Shtë një qëndrim, në favor të privatësisë.
  FBI ka një milion mënyra për të qenë vëllai juaj i madh dhe apple nuk dëshiron që ai të ketë miliona plus një. Ole për ta.

 4.   Bridget dijo

  Nga ana ime, ajo që thotë Gaston duket shumë e saktë, se nëse do të ishte një i afërm i Tim, ata do ta zbulonin.
  Ne duhet të ndjekim terroristët drejtpërdrejt ashtu si ata na marrin jetën

 5.   Bridget dijo

  dhe Toño juaj mos jini aq hipokritë, saqë nëse do të ndikonte tek ju, do të përpiqeni ta zbuloni

 6.   Eximorf dijo

  Unë besoj se ata duhet të zhbllokojnë iphone e terroristit, por ekskluzivisht ai, nuk besoj se ata duhet të krijojnë softuer ose ndonjë mënyrë për të zhbllokuar një tjetër.

  1.    Ton dijo

   Për fat të mirë, këto gjëra nuk vendosen "të nxehta". Nëse i pyesim prindërit e Marta del Castillo për dënimin me vdekje, me siguri ata tani janë pro, dhe 20 vjet më parë, kundër. Zgjedhjet që ndikojnë në të ardhmen dhe miliona njerëz duhet të merren ftohtë nga njerëzit e izoluar nga problemi. Nëse jo, kjo do të ishte një gjendje përjashtimi ... dhe ne jemi në rrugën tonë për këtë.

 7.   asdf dijo

  Dhe pyetja është: Çfarë duhet të fshehin të gjithë ata që nuk janë në favor të FBI? ...

  1.    Ton dijo

   Përgjigjja është e thjeshtë ... GJITHA. Privatësia na bën individë unikë. Nëse jo, ne bëhemi pjesë e tufës. Ata e dinë se çfarë ju pëlqen, ata e dinë se çfarë kanalesh shikoni, çfarë rrobash vishni, çfarë miqsh keni dhe çfarë vishni në ahengje… A nuk habiteni kur shihni kur Google ju dërgon reklama për gjërat që keni kërkuar dhe / ose vizituar ne ditet e fundit? Nuk është komplot, nuk është apokaliptik, thjesht po sheh realitetin. Ne jemi vazhdimisht të vëzhguar, të monitoruar, të persekutuar ...
   FBI sot është kundër një terroristi, nesër kundër Kim Dot Com dhe rastësisht kundër të gjithë atyre që kanë shkarkuar një film të paligjshëm ... a ka dikush diçka për të fshehur? Ndoshta jo tani, por për disa muaj, ajo që bëni tani mund të jetë e paligjshme.