Apple është një hap më afër hapjes së saj të parë Apple Store në Indi

hyderabad-india-tishman-speyer-dallgëzim

Marrëdhënia e Apple me qeverinë indiane po jep shumë për të folur. Majin e kaluar, Apple vizitoi vendin dhe u takua me Kryeministrin Indian, në përpjekje për të gjetur pozicione më të afërta dhe se kompania me bazë në Cupertino mund të hapte dyqanet e saj të para në vend. Por, pavarësisht marrjes së dritës, kryeministri e informoi atë për një kusht të panegociueshëm që e detyroi atë të duhej të shiste produkte të prodhuara në vend, saktësisht 30% të katalogut total. Ky vendim nuk pritej nga Apple dhe paraqiti një dokument për të shmangur këtë ligj që prek të gjitha kompanitë e huaja që duan të hapin dyqanet e tyre në vend.

Fillimisht, siç buroi nga qeveria e Indisë, ky burim patën një shans të mirë për të përparuar falë planeve të zgjerimit në Indi ndaj së cilës ishte zotuar kompania me qendër në Cupertino. E para prej tyre, krijimi i një qendre për zhvillimin e aplikacioneve, nuk ka shumë të bëjë, pasi kompania sapo ka arritur një marrëveshje për të marrë me qira ambientet ideale për këtë qëllim.

Më në fund, ministri i financave të vendit, sapo ka ratifikuar zyrtarisht propozimin e Apple për të mos u detyruar të humbasë produktet e prodhuara në vend, të paktën në tre vitet e para. Duke anashkaluar këtë kërkesë, qeveria indiane jep një leje falas për çdo kompani që shet pajisjet e veta elektronike për të anashkaluar këtë kufizim fillestar, edhe pse në këtë moment të dy Microsoft dhe Samsung po shesin produktet e tyre përmes shitësve të autorizuar dhe nuk kanë plane për t'u zgjeruar në vendi. Microsoft, Cisco dhe ndërmarrjet e tjera të Silicon Valley kanë disa vjet që kanë studiuar në Indi, një nga vendet që do të bëhet Kina e re.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.