Apple dhuron një milion dollarë për përpjekjet e shpëtimit dhe rindërtimit në Kinë

tim-gatuaj-weibo-përmbytjet

Apple, si kompanitë e tjera të teknologjisë Gjithmonë është karakterizuar nga përpjekja për të bashkëpunuar me mediat e saj, sa herë që ndodh ndonjë katastrofë natyrore. Normalisht Apple mundëson një faqe dhurimesh në iTunes në mënyrë që përdoruesit të mund të bashkëpunojnë me kryqin e kuq, Microsoft zakonisht ofron shërbimin e tij të thirrjes Skype falas në mënyrë që ata që preken të mund të kontaktojnë të afërmit e tyre dhe Google bashkëpunon për të lehtësuar që njerëzit e së njëjtës familje të mund të kontaktohen shpejt përmes Google Person Finder.

Përmbytjet dhe tajfunët që po shkatërrojnë rajone të ndryshme të Kinës, tashmë kanë shkaktuar vdekjen e më shumë se 200 njerëzve ndërsa më shumë se 33 milion janë prekur Në më shumë se 500 rajone të prekura, ku më shumë se 56.000 shtëpi janë shembur, shumë hektarë të kultivuar janë përmbytur dhe shumë nga infrastruktura është prekur gjithashtu. Sipas zyrës së kontrollit që po menaxhon aktualisht këtë katastrofë në Kinë, humbjet ekonomike mund të arrijnë në më shumë se 7.000 milion euro.

Në angazhimin e saj për t'u përpjekur të bashkëpunojmë sa më shumë që të jetë e mundur, Apple sapo njoftoi atë dhuroi një milion dollarë për Fondacionin joqeveritar Kinë për Ndihmën e Varfërisë, një fondacion që tashmë është i ngarkuar të ndihmojë një pjesë të madhe të të prekurve nga përmbytjet që vendi po vuan për disa vjet. Përveç kësaj, Tim Cook gjithashtu ka treguar mbështetjen e tij për të gjitha qytetet që po preken:

Mendimet tona janë me të gjithë ata që preken nga përmbytjet përgjatë lumit Yangtze.

Edhe pse një milion dollarë mund të duket mjaft i vogël krahasuar me të gjithë milionat që bën kompania çdo vit, mbani në mend atë Companyshtë e vetmja kompani, të paktën për momentin, që po ofron mbështetje ekonomike për rajonin.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.