Apple do të braktisë inxhinierinë e taksave për të shmangur taksat

Ngjarjet në Irlandë kanë shkuar përtej asaj që mund të thithë një kompani teknologjikeNë sferën politike, ata që i dhanë dorën ndërmarrjes Cupertino për të hapur kufijtë e Evropës me një kosto shumë të ulët tani po vuajnë edhe hakmarrjet tipike të një komuniteti shtetesh që nuk e tolerojnë këtë lloj praktike.

Të hënën e kaluar CEO i Apple Tim Cook u takua me presidentin e Francës, E. Macron, me synimin për të sqaruar mënyrën në të cilën Apple paguan për produktet e firmës së tij të shitur në Francë, si dhe masat e forta të sigurisë që Franca po vendos kundër atyre që synojnë të kursejnë kur paguajnë taksa në vendin Gallic.

 Sipas zyrës franceze të shtypit, të dy personazhet nuk e kanë diskutuar çështjen, por kanë sqaruar se Tim Cook duhet të miratojë politikën e pagimit të taksave atje ku ai gjeneron fitime. Dhe është se megjithëse KQZ lejon lëvizjen e lirë, realiteti është se më vonë Apple ka çmime të ndryshme në secilin prej vendeve ku ofron produktet e saj, diçka që mbase nuk ka shumë kuptim. Shtë e qartë se kompania Cupertino kërkon të marrë maksimumin nga ekonomia e saj, dhe për këtë ajo përdori normën qesharake të taksave që Irlanda i ofroi asaj.

Duket se Apple fillon të supozojë se vazhdimi i kryerjes së këtyre praktikave është i parealizueshëm, dhe se në planin afatgjatë me pagimin e gjobave ata përfundojnë duke humbur më shumë para sesa kursen në kufirin e asaj që është e ligjshme. Për këtë arsye, dhe sipas Bloomberg, kompania Cupertino ka filluar të mobilizojë ekipin e saj financiar me synimin për t'u përshtatur gradualisht në secilin nga vendet ku ofron produktet e saj, në mënyrë që të përpiqet të paguajë taksat përkatëse në këto vende, duke ndikuar konsumatori sa më pak të jetë e mundur. Gjithçka mbetet për t’u parë, por është hapi i parë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Imazhi i mbajtësit të vendit Antonio Morales dijo

  Unë mendoj se është një vendim i mirë nga Apple, pasi është e vërtetë që duke paguar gjoba ata po humbasin shumë më tepër sesa ato që përpiqen t'i shmangen.

 2.   altergjik dijo

  Nëse linja "do të braktisë inxhinierinë fiskale për të shmangur taksat" do të thotë që Apple do të ndalojë së përdoruri një sistem për të qenë në gjendje të mirë, por nëse është e kundërta është thjesht cinizëm në mish, nëna ime, ato janë vezë për të thënë " Unë nuk paguaj taksa, po çfarë? "

  Sa e neveritshme është Apple dhe kush e mbështet nëse është situata e dytë

 3.   Jose dijo

  Gjëja më e keqe nuk është se Apple po e bën këtë (e cila është gjithashtu natyrisht!), Gjëja më e keqe është se ka qindra kompani që përdorin të njëjtin hile dhe nuk flitet për to. Dhe jo vetëm në Irlandë, Luksemburgu është më shumë i njëjtë.

  Se Apple ndalon së bërëi atë (nëse është e vërtetë) është pozitive por zgjidhja e vetme e vërtetë është miratimi i një standardi evropian për tranzitin e aseteve midis filialeve të së njëjtës kompani në territorin e BE-së.

  Çdo gjë tjetër është një copë toke që nuk sulmon problemin rrënjësor.