Apple do të hapë një qendër të re R&D në Grenoble, Francë

qendra kërkimore-dhe-zhvillimore e Grenoble

Departamenti i kërkimit dhe zhvillimit që Apple ka në objektet e saj Cupertino është përgjegjës për hetimin dhe zhvillimin, me vlerë të tepricës, të të gjitha funksioneve të reja teknologjike që po shfaqen në sistemet e ndryshme operative të kompanisë. Por ai nuk është i vetmi. Për momentin Apple ka disa qendra kërkimi dhe zhvillimi në Izrael, Florida, Seattle, Boston, Kinë, Zvicër dhe Angli. Së shpejti do të hapë dy qendra të reja zhvillimi në Japoni dhe Indi. Qendrat R&D që kompania ka jashtë vendit të saj janë të përkushtuara në përpjekjen për të përmirësuar dhe përsosur funksionimin e teknologjisë që kompania po përdor aktualisht.

Dhe si provë e kësaj, ne kemi qendrën tjetër R&D që Apple planifikon të hapë në Grenoble, e cila do të jetë përgjegjëse për kërkimin e teknologjive të reja për t'u shtuar kamerave të iPhone. Me sa duket Apple ka zgjedhur këtë vendndodhje sepse është afër kompanisë STMicroelectronics, një kompani që prodhon përbërës të ndryshëm për të gjitha produktet dhe pajisjet e kompanisë.

Sipas gazetës franceze, Le Dauphiné Libéré, Apple ka nënshkruar një marrëveshje për të marrë me qira, për një periudhë të papërcaktuar, një strukturë në Grenoble, me një sipërfaqe prej 800 metrash katrorë që do të punësojë afërsisht 30 persona. Kompania me qendër në Cupertino ka kohë që kërkon personel të specializuar për të qenë pjesë e kësaj qendre kërkimi dhe zhvillimi në të gjithë vendin.

Kur Campus 2 hapet në fund të vitit, nëse gjithçka shkon sipas planit, qendra e re e Kërkimit dhe Zhvillimit e kompanisë do të ketë një sipërfaqe shumë më të madhe sesa kompania aktualisht ka në Cupertino, një qendër që do të zgjerojë gjithashtu numrin e njerëzve të cilët aktualisht po hetojnë mënyra të reja për të përmirësuar dhe përsosur funksionimin e pajisjeve që janë projektuar në Cupertino.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.