A i mban Apple vërtet premtimet e veta jeshile?

Ne e dimë atë mollë pretendon të jetë një kompani veçanërisht e përkushtuar ndaj mjedisit, të paktën kështu na bëjnë të ditur sa herë që ata kanë mundësi, diçka që është bërë veçanërisht e rëndësishme që nga ardhja e Tim Cook si CEO në Lac ompañía de Cupertino.

Megjithatë, Pyetja tani varet nga politikat elektronike të mbetjeve të Apple dhe MB beson se ato nuk i përmbushin premtimet e tyre. Le të jemi të sinqertë, ne nuk e dimë nëse Apple me të vërtetë merr masat e nevojshme apo jo, por ajo që është një realitet është se tani për tani karikuesi iPhone dhe kufjet janë marrë nga ne.

En Guardian kanë kryer punë kërkimore në të cilën ata vënë në dyshim angazhimin e kompanive si p.sh. mollë dhe Amazon me mjedisin:

Gjigandët globalë si Amazon dhe Apple duhet të marrin më shumë përgjegjësi për të ndihmuar në përzgjedhjen, riciklimin dhe riparimin e produkteve të tyre për të shkurtuar 155.000 tonë mbeturina elektronike që gjenerojnë çdo vit në MB.

Shumica e këtyre produkteve përfundojnë në deponi dhe digjen ose më keq, përfundojnë në dete. Në fakt, telefonat inteligjentë, tabletët dhe produktet e tjera elektronike si kompjuterat kanë një vlerë prej rreth 62.500 miliardë dollarë pavarësisht se janë shndërruar në mbeturina pasi ato përfshijnë metale të çmuar si ari, argjendi ose titani.

Me pak fjalë, sipas Guardian ndoshta ndërmarrjet e mëdha investojnë më shumë në publicitet për aktet e tyre mjedisore sesa në aktet e tyre të zbatuara vërtet. Sidoqoftë, Apple pretendon të jetë një kompani me emisione zero, por ne nuk e dimë nëse kjo përfshin prodhuesit e pajisjeve që më vonë mblidhen për të mbledhur produktet e tyre, ose i referohet vetëm CO2 të prodhuar nga zyrat ose serverat e tyre, e cila do të ishte një genjen mjaft kurioz Sido që të jetë, ne të gjithë duhet të aplikojmë veten në mjedis, dhe Apple më shumë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.