Apple mund të përdorë teknologjinë Gallium Nitride për karikuesin e saj të rradhës këtë vit

 

nitride galiumi Nitrid galiumi. Kështu që një varkë së shpejti tingëllon si një eksploziv shumë i rrezikshëm. Një nga ato koncepte që janë të frikshëm në fillim dhe që ne menjëherë i përvetësojmë si një rutinë e përditshme, si bateritë e jonit litium, ose copat e tungstenit.

Epo, ne mund të mësohemi të dëgjojmë për këtë teknologji aktuale të transformimit. Pa hyrë në detaje teknike, duket se Me këtë sistem të ri, karikuesit e pajisjeve tona do të zvogëlohen në madhësi duke rritur kapacitetin e tyre. Markat kryesore të aksesorëve tashmë kanë prezantuar ngarkues të nitritit të galiumit (GaN) dhe padyshim që Apple nuk do të jetë më pak.

Apple mund të jetë duke planifikuar të adoptojë teknologjinë e nitritit të galiumit (GaN) për të shtuar ngarkues të vegjël në pajisjet e saj. Një thashethem pretendon se kompania po punon për një karikues të shpejtë 65W për këtë vit.

Shumë marka kanë filluar ta përvetësojnë këtë teknologji në karikuesit e tyre të pajisjeve të reja. Griffin dhe Aukey tashmë kanë zbuluar modelet e tyre në CES në Las Vegas muajin e kaluar. Apple tashmë mund të fillojë të dërgojë karikuesit e saj GaN më vonë këtë vit.

Një karikues i vetëm për shumë qëllime

Shtëpi IT shpjegon se Apple është një nga shumë kompanitë që po studion përfshirjen e karikuesve GaN në pajisjet e tyre këtë vit. Samsung, Huawei, Xiaomi dhe Oppo gjithashtu besohet se po punojnë në karikuesit e tyre GaN.

Pretendohet gjithashtu që pajisja e parë GaN e Apple do të jetë një karikues i shpejtë 65W me lidhës USB-C për të rimbushur MacBooks, iPad dhe kush e di nëse edhe iPhone. Ngarkuesit GaN kanë avantazhin e rregullimit automatik të fuqisë së daljes në varësi të pajisjes me të cilën janë lidhur.

Një shembull është karikuesi i ri 61W GaN nga choetech. It'sshtë rreth gjysma e madhësisë së ngarkuesit aktual 61W të Apple për MacBooks.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Xavier dijo

    A është i besueshëm karikuesi Coetech për MacBook Pro (61W) dhe iPhone 11 Pro tim?