N26, Openbank dhe Orange Cash, shtesa të reja në Apple Pay në Spanjë

Pothuajse një vit më parë Apple Pay debutoi në Spanjë me Banco Santander, American Express dhe Carrefour Pass, dhe pas shumë muajsh pa shtesa të reja në këtë shërbim pagese Apple duket se kompania ka shkelur përshpejtuesin për të përfshirë partnerë të rinj para fundit të 2017 . Siç ishte premtuar, N26 është bashkuar para fundit të vitit, por dy njësi të tjera të reja janë shtuar në Apple Pay pa njoftim paraprak: Openbank dhe Orange Cash..

Me këtë katalog të gjerë të subjekteve që bashkëpunojnë me Apple Pay Platforma e pagesave të Apple bëhet një nga më të përhapurat në vendin tonë, veçanërisht nëse marrim parasysh numrin e pajisjeve të punës që janë në përputhje me këtë mënyrë pagese, nga iPhone 6 e tutje. Ekzistojnë gjithashtu mundësi për të gjitha shijet: nga kartat e parapaguara te bankat online ose bankat konvencionale.

Për ata që kanë një institucion financiar që heziton të bashkohet me Apple Pay, ka mundësi shumë interesante për të qenë në gjendje të përdorin platformën e pagesës Apple. N26 ose ImaginBank janë dy banka online që ju lejojnë të krijoni një llogari brenda pak minutash plotësisht në internet, me një kartë debiti falas pa kosto mirëmbajtjeje. Ndërsa ImaginBank ka rrjetin e saj të ATM-ve Caixabank, N26 ju lejon të tërhiqeni deri në 5 herë në muaj në çdo ATM. Të dy llogaritë menaxhohen falë aplikacioneve të tyre për pajisjet mobile. Boon është një kartë e parapaguar që nuk ka asnjë llogari bankare të inkorporuar, por përfshin një komision të vogël gjatë rimbushjes së saj, dhe nuk ka mundësinë e tërheqjes nga ATM-të.

Orange Cash është një platformë e pagesave Portokalli që vendosi për popullatën e re si një audiencë të synuar dhe që pas disa vitesh në treg ka dashur të bashkohet me platformën e pagesave Apple, në një strategji që të tjerët mund të ndjekin. Në vend që të ankohen se Apple nuk u jep atyre akses në çipin NFC për të qenë në gjendje të bëjnë pagesa direkt nga celularët e tyre, ata kanë vendosur që "nëse nuk mund ta mposhtni armikun, bashkohuni me të"., dhe tani karta juaj e parapaguar është e përfshirë në Apple Pay në mënyrë që jo vetëm përdoruesit e Android të mund të paguajnë me celularin e tyre.

Duket se pas gati një viti në treg Apple Pay po fiton rëndësi në Spanjë, një lajm i shkëlqyeshëm për ata prej nesh që dëshirojnë t'i japin fund kartave tona me vete, meqenëse vendi ynë është një nga ata që ka depërtuar më shumë në terminalet e pagesave pa kontakt, kërkesa e vetme që Apple Pay të funksionojë kur paguan. Shpresojmë që pjesa tjetër e institucioneve financiare që rezistojnë, të tilla si Bankia ose BBVA, dhe ato që veprojnë tashmë në vende të tjera si ING, së shpejti do të bashkohen.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Rafa dijo

    Gjëja ING Spain është e pabesueshme. Për t'ju hequr llogaritë dhe për t'i bërë të kthehen në Hollandë.