Ne analizojmë shiritin inteligjent të energjisë Meross për HomeKit

Ne testuam një aksesor për HomeKit që do t'ju lejojë kontrolloni pajisje të shumta në mënyrë të pavarur me automatizime, skena nga aplikacioni Home ose nëpërmjet Siri, ndërkohë që mbroni pajisjet tuaja nga rritjet e energjisë.

Nëse prizat inteligjente janë të dobishme për të automatizuar një pajisje dhe për ta kontrolluar atë nëpërmjet sistemit të automatizimit të shtëpisë tuaj, një rrip elektrik kombinon të njëjtat funksione, por për disa pajisje. Sot testuam shiritin inteligjent të rrymës së pajtueshme me Meross HomeKit, i cili përfshin tre priza që mund të kontrollohen në mënyrë të pavarur dhe katër porte USB gjithashtu të kontrollueshme, por së bashku. Ai gjithashtu ka mbrojtje kundër mbitensioneve, të cilat do të shmangin më shumë se një kohë të keqe për shkak të rritjeve të energjisë.

karakteristika të

 • Wifi 2.4 GHz
 • tre priza evropiane
 • Katër porte USB (2.4A për portë, gjithsej 4A)
 • 4 LED të energjisë (një për çdo prizë, një për katër portat USB)
 • 1 çelës i përgjithshëm i ndezjes/fikjes
 • Kabllo 1,8 metra e gjate me spine europiane
 • Mbrojtje nga mbitensioni
 • E përputhshme me HomeKit, Amazon Alexa dhe Google Assistant

konfiguracion

Konfigurimi i shiritit inteligjent të rrymës mund të bëhet përmes aplikacionit Meross (lidhje) ose direkt nga aplikacioni Home duke skanuar kodin QR në bazë. Rekomandohet ta bëni atë nga aplikacioni Meross për të pasur akses në përditësimet e mundshme të firmuerit që mund të ketë, pasi këto për momentin nuk mund të bëhen direkt nga aplikacioni Casa. Është një proces shumë i thjeshtë i drejtpërdrejtë në të cilin duhet të ndiqni hapat e treguar nga aplikacioni.

Pasi të konfigurohet, do të shfaqet drejtpërdrejt në aplikacionin Casa si një pajisje e vetme, por me mundësinë e çgrupimit të tyre dhe tre prizat dhe portat USB shfaqen si katër elementë të ndryshëm. Ne gjithashtu mund të ndryshojmë emrat dhe llojin e pajisjes (prizë, dritë ose ventilator) nga cilësimet e pajisjes në Home, në mënyrë që Siri të dijë se çfarë lloji i pajisjes është dhe nëse kemi një llambë të lidhur me njërën nga prizat, kur thoni "fikni të gjitha dritat" përfshijeni atë llambë në si shtesë e pjesës tjetër të dritave që kemi shtuar. Videoja shpjegon të gjithë procesin, i cili është mjaft i drejtpërdrejtë dhe zgjat vetëm disa sekonda.

operacion

Nëse për të konfiguruar pajisjen ju rekomandova të përdorni aplikacionin Meross, për ta kontrolluar atë ju rekomandoj të përdorni gjithmonë aplikacionin Casa. Është shumë më komode të kesh prizat të pagrupuara për të qenë në gjendje të kontrollosh secilën në mënyrë të pavarur, duke na kursyer hapat. Përgjigja e pajisjes është e shpejtë, dhe që nga momenti kur jepni komandën në iPhone tuaj (ose çdo pajisje Apple me aplikacionin Home) deri në ekzekutimin e tij, kalojnë vetëm disa të dhjetat e sekondës. Lidhja përmes Wi-Fi gjithashtu lejon që diapazoni i pajisjes të jetë më i madh sesa nëse përdorte lidhjen Bluetooth.

pajtueshmëria me shtëpinë hap dyert për automatizimet dhe mjediset, i cili ju lejon të kontrolloni pajisjet sipas orës së ditës, hyrjet në shtëpi, daljet, etj., ose të kontrolloni disa pajisje të përfshira në të njëjtin mjedis në të njëjtën kohë, për të marrë ndriçimin perfekt ndërsa shikoni një film, luani lojëra ose lexoni. Ju gjithashtu keni mundësinë të kontrolloni gjithçka përmes Siri në iPhone, Apple Watch dhe HomePod, me komoditetin e komandave zanore. Lidhja e shiritit është shumë stabile, gjatë gjithë këtyre ditëve që e përdor nuk kam pasur probleme me konfigurime të gabuara apo shkëputje.

Mendimi i redaktorit

Rripi inteligjent i Meross është një sistem praktik për dogmatizimin e disa pajisjeve me një aksesor të vetëm. Përveç mbrojtjes kundër rritjeve të energjisë, ai ka avantazhin se katër portat USB që përfshin kontrollohen edhe nga HomeKit, diçka që pak modele e ofrojnë. Me çmim 38,99 € në Amazon (lidhje) për pak më shumë se kostoja e një spine të vetme, ju keni gjithçka që ofron ky brez.

Meross Smart Power Strip
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
39
 • 80%

 • Dizajn
  Redaktori: 70%
 • Qëndrueshmëria
  Redaktori: 90%
 • Përfundon
  Redaktori: 80%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 90%

rekuizitë

 • tre priza
 • Katër porta USB
 • Në përputhje me HomeKit, Alexa dhe "Asistentin e Google"
 • Mbrojtje kundër sobretensión

Contras

 • Të katër USB-të kontrollohen së bashku
 • Çelësi ndez dhe fiket të gjithë rripin e rrymës.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.