Ne testuam ndërprerësin inteligjent Meross të pajtueshëm me HomeKit

Ne testuam ndërprerësin me dy drejtime Meross, në përputhje me HomeKit, Alexa dhe "Asistentin e Google", perfekt për dogmatizimin e dritave në dhomën tuaj duke ndryshuar një çelës të vetëm.

Avantazhet e një çelësi inteligjent

Kur duam të domotikojmë ndriçimin e një dhome, mund të përdorim ndryshimin e llambave, e cila ndonjëherë mund të jetë zgjidhja më e shpejtë, por jo më e lira ose më praktike. Një llambë inteligjente ka shumë përparësi, siç është lehtësia e madhe e instalimit, të cilën edhe një fëmijë mund ta bëjë me sytë e mbyllur, por ka një pengesë të madhe: nëse dikush fik llambën nga çelësi kryesor, automatizimi i shtëpisë ka mbaruar.

Ndryshimi i një çelësi mund të jetë zgjidhja perfekte për pothuajse të gjitha rastet: me një pajisje të vetme kontrolloni të gjitha llambat që lidhen me të, të cilat mund të kursejnë shumë para, dhe gjithashtu nuk do të ketë rëndësi nëse e përdorni nga iPhone, iPad, HomePod ose me dorën tuaj, automatizimi i shtëpisë tuaj do të vazhdojë të funksionojë në mënyrë të përsosur. Prandaj është ideale kur adhuruesit e automatizimit në shtëpi dhe hezitojnë të përdorin një telefon celular ose zë për të fikur një dritë bashkëjetojnë.

Çelës me dy drejtime Meross

Çfarë është ndërprerësi dykahësh? Whatshtë ajo që zakonisht njihet si çelës, domethënë kur një dritë kontrollohet nga dy çelësa në të njëjtën kohë, siç ndodh në shumicën e dhomave të gjumit dhe korridoreve. Me këtë ndërprerës inteligjent nga Meross do të duhet të ndryshoni vetëm njërën nga ato ndërprerës në mënyrë që të mund të kontrolloni ndriçimin në atë dhomë duke përdorur HomeKit.

Për këtë diçka thelbësore është që të ketë një tel neutral në instalimin tuaj. Nëse nuk ka, gjithmonë mund ta merrni vetë nga kutia më e afërt e regjistrit, është diçka që zgjat vetëm disa minuta, ose lini një profesionist elektrik ta bëjë atë për ju nëse nuk u besoni aftësive tuaja. Pasi të keni kabllot e identifikuara (është e rëndësishme të shikoni se si ishin në ndërprerësin origjinal dhe të përdorni afishe të përfshira në kuti për t'i identifikuar) ato janë të lidhura me ndërprerësin Meross dhe mund të filloni procesin e konfigurimit.

Nëse keni lidhur kabllot në mënyrë korrekte, LED-i i përparmë do të fillojë të ndezë jeshile dhe portokalli në mënyrë alternative, nëse jo, kontrolloni kabllot sepse nuk keni bërë diçka siç duhet. Nëse dridhje ndodh, tani mund ta rregulloni atë në murin tuaj dhe të filloni procesin e konfigurimit me HomeKit. Importantshtë e rëndësishme të dini që edhe pa e konfiguruar, pa internet, pa WiFi, mund ta përdorni gjithmonë si një ndërprerës konvencional.

Ndërprerësi inteligjent Meross ka lidhje WiFi 2,4GHz, kështu që i duhet vetëm rrjeti juaj WiFi për të arritur në dhomë me një sinjal të mirë, pa Bluetooth me kufizime të diapazonit ose protokolle të tjerë që kërkojnë përdorimin e urave. Duke e lidhur atë në të njëjtin rrjet WiFi si qendra juaj e aksesorëve HomeKit (Apple TV ose HomePod) gjithçka do të jetë gati për funksionim. Për lidhjen mund të përdorni aplikacionin Meross (lidhje), i cili gjithashtu ju jep një udhëzues instalimi hap pas hapi në rast se keni pyetje, ose vetë aplikacioni Home që vjen tashmë në iOS. Gjithmonë preferohet të përdorni aplikacionin e prodhuesit në rast se ka azhurnime firmueri për tu instaluar.

Aplikimi Meross mund të përmirësohet estetikisht. Siç ndodh shpesh me aplikacionet e prodhuesit HomeKit, në fund përfundoni duke përdorur Home dhe Lini aplikacionin e prodhuesit vetëm për azhurnimet e firmuerit se janë lëshuar në treg dhe se ata ju njoftojnë në shtëpi por që duhet të instaloni nga vetë aplikacioni i pajisjes.

Para se të flasim për funksionet HomeKit, duhet të theksohet se pamja e ndërprerësit është e patëmetë. Shtë një ndërprerës i prekshëm, nuk ka mekanizma fizikë, i cili për mendimin tim është komod dhe estetikisht i patëmetë. Pjesa e përparme transparente me sfondin e bardhë i jep asaj një prekje moderne dhe elegante, dhe ne shohim vetëm udhëheqësin qendror që ndizet kur drita është e fikur (ka një modë nate për ta shmangur nëse ju shqetëson, e cila është mjaft e komplikuar sepse është shumë diskrete). Ai përshtatet në mënyrë të përsosur në kutinë e ndërprerësit tuaj konvencional dhe madhësia është e njëjtë kështu që nuk do të shihni shenjat e mundshme në mur që i ka lënë i vjetri.

HomeKit: Siri, mjediset dhe automatizimet

Compatibleshtë i pajtueshëm me Alexa, Google Assistant dhe HomeKit… por ne do të flasim vetëm për HomeKit në këtë artikull, sepse është ajo që unë përdor në shtëpi. Pse shtoni një ndërprerës në platformën e automatizimit të shtëpisë të Apple? Sepse do të keni kontroll zanor nga çdo pajisje Apple për të ndezur dhe fikur dritat, dhe pse do të keni qasje në funksione interesante si automatizmat dhe mjediset.

Ambientet ju lejojnë të kontrolloni grupet e pajisjeve në të njëjtën kohë. Cilësimi "Natën e mirë" fik të gjitha dritat në shtëpi vetëm duke i thënë "Natën e mirë" Sirit, ose cilësimi "Lojërat" fik dritat e tavanit dhe kthen shiritat LED në Blu për të krijuar një ndriçim të rehatshëm për të luajtur natën . Automatizimet krijojnë rregulla që ju lejojnë të fikni dritat kur personi i fundit largohet nga shtëpia, ose t'i ndizni ato automatikisht nëse dielli është perënduar dhe personi i parë vjen në shtëpi. Në video ju tregoj disa shembuj të të dy funksioneve. Për mua është pa dyshim më interesante sesa kontrolli i zërit, edhe pse kjo është një pikë e rëndësishme gjithashtu.

Mendimi i redaktorit

Pas përdorimit të HomeKit për një kohë të gjatë, nuk kam dyshim se për të kontrolluar dritat e tavanit në një dhomë nuk ka asgjë më të mirë sesa të përdorësh një ndërprerës automatizimi në shtëpi. Ky ndërprerës me dy drejtime Meross (këmbe) është i përsosur për këtë detyrë, ju ndihmon që të duhet të ndryshoni vetëm njërën nga dy ndërprerësit në dhomë, dhe se dizajni i tij është modern dhe elegant. Kontrolli i zërit, automatizimet, mjediset ... të gjitha avantazhet e automatizimit të shtëpisë për vetëm 26,34 € në Amazon (lidhje)

Çelës inteligjent me dy drejtime
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
26
 • 80%

 • Dizajn
  Redaktori: 90%
 • Qëndrueshmëria
  Redaktori: 90%
 • Përfundon
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 90%

rekuizitë

 • I përshtatshëm për ndërprerësit
 • Dizajn modern i hijshëm
 • Përputhshmëria e HomeKit, Alexa dhe "Asistentit të Google"
 • Duhet të ndryshoni vetëm njërën nga dy çelsat

Contras

 • Nevojitet tela neutrale

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jm dijo

  Mirë pasi e keni instaluar, rezulton që të dy aplikacionet Meross dhe Home njohin vetëm lëvizjet e bëra me ndërprerësin inteligjent dhe as nuk regjistrojnë ato të ndërprerësit manual, nuk e di nëse ekziston një zgjidhje për këtë problem, faleminderit dhe mirë artikulli