Netro Whisperer, sensori ideal për tu kujdesur për kopshtin tuaj

Një nga fushat ku pajisjet e automatizimit në shtëpi kanë më shumë kuptim është kujdesi për kopshtin. Në pjesën tjetër të shtëpisë ato ofrojnë rehati, disa kursime të energjisë, ose siguri në rastin e kamerave. Por ata që më kanë ndihmuar më shumë pa asnjë dyshim kanë qenë ata që janë të orientuar për kujdesin e kopshtit. Ajo që dikur ishte një detyrë shumë zhgënjyese sepse kurrë nuk arriti një rezultat optimal, tani është shumë më e lehtë dhe me shumë më pak përpjekje.

Pajisjet si Netro Sprite janë përgjegjëse për kontrollimin e ujitjes së kopshtit tuaj dhe përshtatjen e tij me kushtet e motit, duke arritur efikasitetin maksimal në ujitje të tij. Sot kemi testuar një pajisje shtesë për këtë kontrollues inteligjent të ujitjes: Netro Whisperer, i cili mat kushtet e lagështisë së tokës, ekspozimin në diell dhe temperaturën në kohë reale, të dhëna që do të përmirësojnë më tej efikasitetin e ujitjes.

karakteristika të

Shtë një pajisje e vogël, plotësisht pa tel, që funksionon e gozhduar drejtpërdrejt në tokë, nga ku mbledh të dhëna. Funksionon përmes lidhjes WiFi 2,4GHz, duke u lidhur në të njëjtin rrjet me Netro Sprite, kontrolluesin kryesor, në të cilin dërgon të gjitha të dhënat e mbledhura. Funksionon me një bateri të plotë që i jep asaj një autonomi prej 2 deri në 4 javë, në varësi të konfigurimit që keni rregulluar, por nuk duhet të shqetësoheni për rimbushje falë faktit se ai përfshin një panel diellor me të cilin rimbushet vetë. Një ditë e plotë e dritës së diellit është e mirë për ato 2-4 javë të autonomisë, thjesht duhet të shqetësoheni për vendosjen e tij në një vend të ekspozuar mirë në diell.

Disponojeni një sensor i lagështisë, i vendosur në pjesën metalike që futet në tokë, një sensor i dritës që tregon ekspozimin në diell dhe një sensor të temperaturës në trup. Me këta tre sensorë, ai mbledh informacione themelore për të njohur gjendjen e tokës dhe për të ditur se cila është sasia e ujit që i duhet tokës tuaj për ujitje optimale. Pa këtë sensor, Netro Sprite duhet të vlerësojë këto të dhëna, dhe e vërteta është se deri më tani ka bërë shumë mirë, por gjithmonë do të jetë më mirë të kesh të dhëna reale dhe në kohë reale. Përveç këtyre sensorëve, ai ka një LED të përparmë që tregon statusin e pajisjes dhe ka një dritë dekorative.

operacion

Procesi i konfigurimit është shumë i thjeshtë dhe mund ta shihni në detaje në videon që shoqëron artikullin. Pasi u lidh me Netro Sprite duhen konfiguruar vetëm disa parametra të Netro Whisperer që ndikojnë në jetëgjatësinë e baterisë: aktivizimi i përparmë LED dhe frekuenca e azhurnimit. Sapo të bëhet kjo, mund të harroni se keni një sensor, sepse i gjithi është plotësisht automatik, pa pasur nevojë përdoruesi të ndërhyjë përveç shqyrtimit të të dhënave që mbledh nga thjesht kurioziteti.

Ky sensor do të veprojë në atë zonë ujitje me të cilën e keni shoqëruar, prandaj është më mirë të vendosni aq sensorë sa keni zona ujitje, dhe natyrisht t'i vendosni në zonën përkatëse të ujitjes. Nëse sensori sheh që lagështia e tokës lejon shmangien e lotimit, do ta bëjë këtë, ose do të rregullojë kohën e ujitjes. Pasja e të dhënave reale është një avantazh i madh, sepse jo të gjitha kokat e ujitjes janë të njëjta ose jo të gjitha zonat e kopshtit tuaj kanë të njëjtën ekspozim ndaj diellit.

Mendimi i redaktorit

Kujdesi për kopshtin mund të jetë një detyrë shumë mosmirënjohëse dhe shumë delikate, në të cilën 15 ditët e pushimeve tuaja larg shtëpisë mund të hedhin poshtë gjithë përpjekjet e një viti. Netro Whisperer është një sensor wireless që mat kushtet reale të tokës tuaj dhe i dërgon këto informacione Netro Sprite, kontrolluesit qendror të ujitjes, për të siguruar që ujitja e kopshtit tuaj të jetë optimale në çdo kohë dhe në secilën zonë. Me një konfigurim shumë të thjeshtë dhe një veprim krejtësisht transparent për përdoruesin, është një pajisje shtesë e rekomanduar për të kompletuar sistemin tuaj të ujitjes. Çmimi i tij është 49,99 dollarë në dyqanin zyrtar Netro (lidhje), për momentin i vetmi vend ku mund ta gjeni.

Netro Whisperer është një sensor i temperaturës, lagështisë dhe rrezeve të diellit që do të ndihmojë stacionin tuaj të ujitjes Netro Sprite të jetë edhe më efikas.
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
$ 49,99
 • 80%

 • Dizajn
  Redaktori: 90%
 • Qëndrueshmëria
  Redaktori: 90%
 • Përfundon
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 90%


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.