Nevoja për të përdorur një VPN në iPhone

VPN

Ndërsa vitet kalojnë dhe ne shohim se si të dhënat tona janë bërë objekt i dëshirës Nga ana e teknologjisë së madhe, qeverive ose ndonjë personi ose organi tjetër me interesa të fshehura, është gjithnjë e më e zakonshme të shohim se si përdoruesit mundohen të ruajnë dhe mbrojnë privatësinë e tyre.

Nuk ka të bëjë me ndalimin e përdorimit të FacebookNëse do të vazhdojmë të përdorim Google për kërkime pasi në fund të fundit dihet gjithçka. Ka mënyra të ndryshme për të ruajtur privatësinë tonë ose kur komunikojmë me njerëz të tjerë ose kur shfletojmë internetin. Nëse privatësia ka rëndësi, atëherë nevoja për të përdorur a VPN për iPhone.

Para së gjithash, ne duhet të jemi të qartë se çfarë është një VPN dhe si funksionon. VPN është shkurtesa për Rrjetin Privat Virtual (rrjeti privat virtual) një emër që përcakton qartë se çfarë është dhe çfarë na ofron.

Si funksionojnë VPN-të

vpn per iphone

Shfletoni në mënyrë të sigurt dhe pa gjurmë

Për të lexuar këtë artikull, pajisja juaj celular ose kompjuteri juaj është lidhur në internet, ose përmes një lidhjeje të të dhënave ose përmes një rrjeti Wi-Fi. Sapo të vendoset lidhja, pajisja juaj ia ka dërguar kërkesën ISP (ofruesi i internetit) i cili është përgjegjës për t'ju ofruar përmbajtjen. Ajo kërkesë është ruajtur në ofruesin tuaj të internetit dhe shoqërohet me IP / pajisjen tuaj.

Nëse përdorni një VPN për t'u lidhur në internet, nga iPhone ose kompjuteri juaj, të gjitha kërkesat që bëni në internet do të ridrejtohen në VPN i cili do të jetë përgjegjës për kthimin e informacionit të kërkuar në mënyrë që ofruesi juaj i internetit nuk do të dijë në asnjë moment se cilat faqe vizitoniPër çfarë shkarkoni apo po përdorni vërtet internetin?

Këto lloje të lidhjeve kanë qenë gjithmonë shumë të shtrenjta dhe kanë qenë të kufizuara në mjedise profesionale, pasi u lejon atyre të aksesojnë në distancë të gjitha të dhënat sikur të ishin fizikisht në zyra. Per fat te mire ky funksionalitet ka ulur koston e tij pasi nevoja nga publiku i gjerë është rritur.

Kaloni kufijtë gjeografikë

VPN-të ndryshojnë rajonin nga drejtohemi kështu kapërceni kufizimet gjeografike që mund të gjejmë kur bëhet fjalë për shikimin e videove në YouTube, hyrjen në përmbajtjen e shërbimeve streaming nga vendet e tjera ose kapërcimin e kufizimeve që vendosin qeveritë në shfletimin në disa vende, diçka mjaft e zakonshme sidomos në Rusi dhe Kinë, prandaj ky lloj shërbimesh janë plotësisht të ndaluara.

Anashkaloni kufizimet e ISP

Në disa vende, ofruesit e internetit mund të kufizojnë ose bllokojnë drejtpërdrejt aplikacionet P2P, aplikacione që na lejojnë të shkarkojmë çdo lloj përmbajtje, jo vetëm filma dhe seriale. Ne mund t'i shmangim këto kufizime duke përdorur shërbimet e VPN.

Por jo gjithçka është bukur

VPN-të janë një lloj tuneli që na lejon shmangni lënien e një gjurme të aktivitetit tonë në ISP-në tonë dhe të kapërcejë kufizimet gjeografike. Por kjo ka një numër pengesash.

Ata nuk janë falas

Para së gjithash, VPN nuk janë asnjëherë falas dhe qëndron shërbimi që i ofron ata në këtë mënyrë. VPN-të "Falas" nuk janë OJQ dhe ata duhet të bëjnë para në një farë mënyre. Si Tregtimi me regjistrat tuaj të shfletimit.

Megjithatë, ai informacion mund të duket e paqëndrueshme edhe për ju, është shumë e vlefshme për kompanitë e palëve të treta që drejtojnë biznese reklamuese. VPN-të që tarifojnë për ofrimin e shërbimeve të tyre marrin përsipër të mos ruajnë të dhëna të aktivitetit tonë në çdo kohë, kështu që ata nuk mund të bëjnë tregti me të.

Duke marrë parasysh këtë informacion, duhet të jeni shumë të qartë se cilat kompani VPN Ata na ofrojnë siguri më të madhe kur i përdorim.

Shpejtësia e lidhjes zvogëlohet

Kur të lidhemi me një VPN po përdorim një IP nga një vend tjetër, kështu që shpejtësia e lidhjes do të jetë gjithmonë më e ulët me të cilën mund të kemi kontraktuar drejtpërdrejt. Mos prisni që të jeni në gjendje të kërkoni në 500 MB përmes një VPN nëse nuk paguani një milioner çdo muaj.

Nuk është sinonim i shfletimit anonim

VPN-të na lejojnë të shmangim lënien e gjurmëve të aktivitetit tonë në ofruesin tonë të internetit, por mos shmangni lënien e gjurmëve të navigimit tonë në shfletuesin ose aplikacionin që ne përdorim. Mënyra e vetme për të mos lënë asnjë gjurmë të historisë sonë të kërkimit është përdorimi i shfletuesit Tor.

Si të vendosni një VPN në iPhone

Vendosja e një VPN në iPhone tonë është një proces shumë i thjeshtë dhe nuk kërkon njohuri të mëdha. Nëse shërbimi është i disponueshëm përmes një aplikacioni të disponueshëm në App Store, ne thjesht duhet shkarkoni aplikacionin dhe ekzekutoni për të filluar lidhjen e sigurt midis pajisjes sonë dhe shërbimit që kemi kontraktuar.

Nëse, nga ana tjetër, nuk është në dispozicion, ne vetëm duhet të shkojmë në settings nga terminali ynë, klikoni në i përgjithshëm dhe më vonë VPN. Tjetra, së pari duhet të zgjedhim llojin e VPN. Tjetra, ne duhet të fusim të dhënat në lidhje me shërbimin tonë si serveri, ID-ja e largët, ID-ja lokale së bashku me të dhënat e vërtetimit të llogarisë sonë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   urt dijo

  Ekziston edhe opsioni i serverit tuaj VPN. Unë kam një të montuar në një Synology NAS (supozoj se markat e tjera gjithashtu mund të) ose ta montoni në një Raspberry Pi. Funksionon si një fabul për mua.

  Përshëndetje për të gjithë !!